Josef Somr byl svázaný hned se dvěma domy. Miloval svůj rodný dům ve Vracově na Hodonínsku a starou roubenku v Českém ráji na Liberecku. Oba ale několik let před smrtí prodal.

Nájezdy zlodějů

Krásná roubenka u zříceniny hradu Frýdštejn na Liberecku byla místem, kam se Somr rád vracel. I když v době, kdy šel z role do role, na ni neměl moc času. Doufal však, že v penzi se sem přestěhuje a bude si užívat klidu a krás okolní přírody. Z jeho snu ale nakonec sešlo. Důvodem byly opakované nájezdy zlodějů.

Chalupa Josefa Somra lákala zloděje doslova jako magnet. „Roubenku zloději navštívili minimálně pětkrát. Ukradli vše, co mělo nějakou hodnotu. A co neukradli, to poničili,“ řekli bývalí sousedé.

Somra sice prodej trápil, ale opakované rabování zlodějů bylo na něj příliš. Prohlásil, že než aby se takto stresoval, bude raději čas trávit ve svém bytě. Chalupu pak s těžkým srdcem prodal.

Rodný dům

Poté, co se zbavil chalupy, prodal také svůj dům v rodném Vracově na Hodonínsku. Objekt nabízela kyjovská realitní kancelář za 1 490 000 korun. V té době už měl podlomené zdraví a daleké cesty z Prahy na Moravu už zvládal jen s obtížemi.

Ve Vracově se Somr narodil 15. dubna 1934. Kromě toho, že zde vlastnil svůj rodný dům, měl tu i bratra. Moc rád se sem vždy vracel. „Když spatřím vracovské topoly, srdce se mi úplně sevře,“ svěřil se Somr se svými pocity ještě za svého života.

Životní role

Během herecké kariéry ztvárnil přes 170 filmových rolí, tou nejslavnější a zřejmě nejznámější byl výpravčí Hubička v Ostře sledovaných vlacích. Scéna, kdy razítkuje pozadí mladé telegrafistky, se stala doslova legendární.

Během svého života získal celou řadu ocenění. První Cenu Thálie převzal v roce 1997, v roce 2012 obdržel Českého lva za přínos české kinematografii a o dva roky později získal Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

Odchod velikána

Somra poslední roky života trápilo zdraví. Prodělal operaci slinivky a musel pak omezit pracovní nasazení. Potom skončil v nemocnici s podezřením na infarkt, který se ale nakonec nepotvrdil. Trápily ho také vleklé obtíže se zrakem. Zemřel 16. října 2022 v sanatoriu Na Pleši v Nové Vsi pod Pleší u Příbrami.

Místem hercova posledního odpočinku se stal hřbitov v rodném Vracově. Zde jsou pochováni i jeho rodiče. Josef Somr se dožil 88 let.

Zdroje: zivotvcesku.cz, blesk.cz, ahaonline.cz