Jiřina Šejbalová byla herečka s podmanivým hlasem a velkým talentem, která se v divadelním světě proslavila rolí prvotřídních potvor. Mimo jeviště však byla laskavou a dobrosrdečnou bohémkou, která milovala společnost, muže a dobré jídlo. Její chalupa v Krhanicích u Sázavy byla místem, kde se setkávala umělecká elita, přátelé i milenci.

Zdroj: Youtube

Útulné zázemí u řeky Sázavy

Jiřina Šejbalová neměla děti, a tak veškerou svou péči a energii věnovala svému manželovi Jaroslavu Pipkovi a četným hostům z řad umělecké branže. Její chalupa u Sázavy nebyla jen útočištěm od ruchu velkoměsta, ale také místem, kde se tvořilo, relaxovalo a dobře jedlo. Krásné přírodní prostředí Krhanic poskytovalo ideální kulisu pro klidné chvíle i bujaré večírky.

Kuchařské umění na chatě

Jedním z vrcholů pohostinnosti Jiřiny Šejbalové bylo její kuchařské umění. V roce 1968 napsala svou svéráznou kuchařku „Vaříme na chatě“, která se stala oblíbenou mezi čtenáři. Její recepty, ať už na obyčejné opékání buřtů nebo na záchranu starších housek, byly plné praktických rad a nápadů. Šejbalová například doporučovala před opékáním buřty vyudit v komíně pro lepší chuť, nebo housky navlhčit, zespodu obalit v mouce a vršek potřít bílkem s kmínem, aby při pečení krásně chřupaly.

Setkání s uměleckou elitou

Chalupu Jiřiny Šejbalové navštěvovali významní umělci té doby, například básník František Hrubín, s nímž měla blízký vztah. Hrubín, autor známé hry „Srpnová neděle“, ve které Šejbalová hrála, byl jedním z mnoha umělců, kteří nacházeli v její přítomnosti inspiraci a útěchu.

Vztah k mužům a společenský život

Od mládí byla Jiřina Šejbalová velmi oblíbená u mužů a ona sama si jejich společnost velmi užívala. Ráda si pohrávala s muži, kteří o ni měli zájem. Mezi její milence patřili Zdeněk Štěpánek, Karel Hašler, Svatopluk Beneš nebo Jára Kohout. Své milostné avantýry si udržovala i v době manželství.

Poslední léta na chalupě

V posledních letech svého života trávila herečka na své milované chalupě stále více času. Příroda kolem Sázavy jí poskytovala klid a inspiraci. I když jí zdraví tolik nesloužilo jako dříve, její láska k vaření a pohostinnosti zůstávala nezměněna. Hosté, kteří ji navštěvovali, si odnášeli nejen vzpomínky na chutná jídla, ale i na chvíle plné smíchu a upřímného přátelství. Chalupa se stala symbolem jejího života – místem, kde byla skutečně šťastná.

Nezapomenutelné vzpomínky

Jiřina Šejbalová zanechala nesmazatelnou stopu nejen v divadelním světě, ale i v srdcích těch, kteří měli to štěstí ji poznat osobně. Její chalupa u Sázavy byla místem, kde se snoubila umělecká tvorba s přátelskými setkáními a kulinářskými zážitky. Byla to žena, která uměla žít naplno a svou radost ze života přenášela na všechny okolo.

Zdroje: idnes.cz, cs.wikipedia.org, blog.idnes.cz