Montovanou chatu ve středočeské Stříbrné Skalici si Sovák pořídil už v 60. letech. Dal za ni tehdy 13 tisíc korun, a jak sám mnohokrát později řekl, byla to docela vysoká cena s ohledem na to, že okny i dveřmi profukovalo a střechou čas od času padal sníh. A když se snažil chatu vylepšit novými podlahami, ani to moc dobře nedopadlo. Řemeslník byl opilý a podlahy položil do kopce.

Nedokonalá, ale milovaná

Přesto, že malá dřevěná chatka měla mnoho nedostatků, Sovák to tu miloval. Trávil zde veškerý volný čas a rád zde hostil i své přátele. S manželkou měl sice i byt na Letné v Praze, ale chalupa byla hercovu srdci blíž.

Úplně nejraději se zde učil texty ke svým rolím. Zalezl si prý pod peřinu, kde mu učení šlo nejlépe. Kdo by si ale myslel, že na chalupě se Sovák zklidnil a z cholerika se změnil v klidného beránka, je na omylu. Traduje se, že když opakovaně narazil hlavou při učení role do lustru, vytrhl ho ve zlosti i s kusem zdiva a ještě na něj plivl.

Osudná nehoda

Zdroj: Youtube

Jiří Sovák se v 80. letech rozhodl na svou chatu trvale nastěhovat. Stalo se tak po nehodě, kdy herce srazilo vojenské vozidlo. Bylo mu kolem 60 let a z nehody vyvázl s těžkými zlomeninami nohou. I přes dlouhé rehabilitace se už nikdy zcela nezotavil a ve svém pracovním tempu musel zpomalit.

V této složité životní etapě se stala chata ve Stříbrné Skalici Sovákovým důležitým útočištěm. I přes bolesti zad a špatnou chůzi se věnoval zahradě a další práci na chatě, což ho udržovalo v kondici. Odpočíval pak při psaní své autobiografie, která se po vydání stala bestsellerem.

Hrob na zahradě

Když Sovák v roce 2000 v 79 letech zemřel, jeho manželka Anna se ho rozhodla pohřbít na zahradě za chatou. Sama pak v chatě žila až do své smrti v roce 2020. V každé místnosti měla fotografii svého milovaného muže. Interiér chaty působil jako z dob socialismu.

Do hrobu uložila Sovákova manželka i ostatky svých rodičů a nakonec vedle svého manžela skončila i ona sama. Protože Anna neměla žádné děti, kterým by chatu odkázala, věnovala ji dlouholeté přítelkyni, operní pěvkyni Gabriele Beňačkové. Ta se se svou dcerou o chatu i hrob vzorně stará.

Zdroje: blesk.cz, frekvence1.cz, idnes.cz