Okolí má podle Satoranského zvláštní kouzlo a vždy přitahovalo lidi z uměleckého prostředí. Svou chalupu měl poblíž například Vlastimil Brodský, Miroslav Horníček, Zdeněk Řehoř a další herecké osobnosti. K chalupě má Satoranský velmi vřelý vztah. „Moc rád sem jezdím, mám to tu opravdu rád,“ podotkl herec, kterého mají diváci spojeného především s postavou Kuby z Krkonošských pohádek či majora Václava Koutného z oblíbeného seriálu Policie Modrava.

Zdroj: Youtube

Osudu pomohl Jaroslav Hanzlík

Když se Jaroslav Satoranský rozhodl se svou manželkou Libuškou pořídit si chalupu, byli to právě herečtí kolegové, kteří je přivedli do Lužických hor. Nejprve se angažoval Vlastimil Brodský, ale z koupě nakonec sešlo. Pak je Jaromír Hanzlík zavedl na místo, kde objevili vysněnou chaloupku.

„Pořizovali jsme ji před 50 lety, naší dceři bylo asi devět let. Vyrůstala tu, pak i naši vnuci a pravnuci. Máme na chalupu plno nádherných vzpomínek,“ svěřil se Satoranský. Chalupu koupili od obce, v tu dobu ji obýval starý pán. Toho zde nechali v klidu dožít a teprve po jeho smrti se pustili do větších stavebních úprav.

Chalupa s příběhem

Snad téměř vše, co je v chalupě i okolo ní, je spojeno s nějakým příběhem. Na zahradě rostou dva vzrostlé ořešáky, které Satoranský získal jako mladé stromky od své maminky. V chalupě zase stojí stará kredenc a komoda po manželčině babičce, stůl, lavice i masivní schodiště do patra je dílem Satoranského tchána, od Vlastimila Brodského zase kdysi dostal keramickou slánku.

Na chalupu před lety Satoranský jezdíval s rodinou i v zimě, dnes už sem zavítá většinou v době od jara do podzimu, nejčastěji pak v létě. Ani úporná horka mu v chalupě nevadí, před spalujícími paprsky se rád ukrývá v kuchyni, kde je příjemný chládek i během tropických veder.

Práce jako odpočinek

I když si Jaroslav Satoranský uvědomuje, že chalupa vyžaduje čím dál více práce, zatím se nevzdává. Sám se stará o zahradu, která je perfektně udržovaná. Kdysi sám sekl i trávník, teď mu s tím vydatně pomáhá soused, který sem přijede s traktůrkem a on pak doseče jen místa, kam se soused se strojem nedostal.

„Často nevím, kam dříve skočit. Ale na druhou stranu je to příjemná práce uprostřed krásné přírody, což mě baví,“ řekl Satoranský s tím, že trocha manuální práce mu rozhodně neuškodí. Je podle svých slov rád, že chalupa vypadá tak, jak vypadá. Nic údajně nenahradí ten zážitek, když večer usíná při otevřeném okně. Spí se tu dle jeho slov opravdu nádherně. A když mu sousedé občas přinesou své zeleninové výpěstky nebo bábovku, je prý atmosféra úplně dokonalá.

Zdroje: mujrozhlas.cz, denik.cz, idnes.cz