Ukázkovým příkladem numismatické rozmanitosti je česká desetikoruna z roku 1993. Je to mince, která na první pohled vypadá obyčejně, ale skrývá tajemství, jež může její hodnotu exponenciálně zvýšit.

Zdroj: Youtube

Sběratelský sen

Každá mince nese hodnotu, která je obvykle vyražená na jejím povrchu a označuje její peněžní hodnotu. Skutečná cena mince se však může dramaticky lišit, pokud je ovlivněna faktory, jako je vzácnost, historický význam a stav. Po vzniku samostatné České republiky čelily mincovny problémům s udržením bezchybné produkce. To vedlo k tomu, že se do oběhu dostaly mince s nedokonalostmi ražby, což později podnítilo zájem sběratelů po celém světě.

Vše se skrývá v detailech

Chyby ražby, jako je například špatně vyražená číslice, chybějící tečka nebo jiná odchylka na minci, mohou z obyčejného platidla udělat velmi vyhledávaný sběratelský kousek. Z podobných chyb byla nejpozoruhodnější pozorována u dvacetihaléřové mince, jejíž rubová strana byla otočena o 180 stupňů – drobná chyba, která výrazně zvýšila její hodnotu.

Mezi kuriózními anomáliemi vyniká desetikorunová mince z roku 1993. Pokud náhodou jednu z těchto vzácných mincí najdete, můžete mít v ruce malé jmění. Kvůli chybě při ražbě se z obyčejné desetikorunové mince stala sběratelská rarita, která potenciálně zvýšila její hodnotu až 3000krát.

Klíčové identifikační znaky mince

K rozpoznání vzácné desetikorunové mince je třeba hledat drobnou odchylku v designu – konkrétně je příčná linie protínající nápis "Kč" umístěna o něco výše než u standardních emisí. Samozřejmě čím je mince zachovalejší, tím vyšší je její potenciální hodnota. Pokud na takovou desetikorunu narazíte, je vhodné se poradit s numismatikem – odborníkem na sbírání mincí – a požádat ho o přesné ocenění.

Omyl, který se stal sběratelskou raritou

Zajímavé je, že chyba na desetikoruně z roku 1993 vznikla ve fázi přípravy v německém Hamburku. Designér se po přezkoumání rubové strany rozhodl upravit ji zvětšením písmen "Kč". Mince s přepracovanou rubovou stranou se dostaly do oběhu převážně prostřednictvím mincovních automatů, čímž se nevědomky mezi širokou veřejnost dostal budoucí sběratelský artikl.

Zdroje: kurzy.cz, numismatici.cz, sever.rozhlas.cz