Vzácné a dobře zachovalé české skleněné výrobky, jako jsou poháry a číše, na aukcích dosahují ohromujících cen. Svět českého skla je podmanivý a některé ze skleněných pokladů se mohou vydražit za více než 100 000 korun.

Zdroj: Youtube

Jiskřivé zjevení

Hyalit, skleněný materiál, který se třpytí opulentností, poprvé vyrobil geniální sklář Jakob Wagner v roce 1816 ve sklárně v Jiříkově Údolí v jižních Čechách. Název "hyalit" dal materiálu jeho objevitel hrabě Jiří Buquoy a je odvozen od řeckého slova "hyalos", což znamená sklo. Převratný objev připravil půdu pro budoucí inovace v oblasti barevného skla včetně lithyalinu Friedricha Egermanna, který byl zasklen na hyalitovém skle.

Jednou z nejvyhledávanějších odrůd hyalitu je černý hyalit. Vyznačuje se dokonale neprůhledným černým odstínem a vysokým leskem, který okouzlil sběratele v roce 1827, kdy byl zdoben zlacenou chinoiserií. Dnes je černý hyalit na aukcích stále poměrně vzácný, což z něj činí vzácný nález. V červnu 2021 vydražil Arthouse Hejtmánek exkluzivní černé hyalitové sklo za více než 20 000 korun, což upozornilo na jeho žádanost mezi sběrateli.

Naproti tomu červený hyalit představoval výrobní problém, který však nakonec zvládla sklárna v Jiříkově Údolí. Variantou červeného hyalitu je červenočerný mramorovaný hyalit, známý jako "schmelzierte Hyalith", který vznikl přidáním černých hyalitových střepů do červeného hyalitového skla. V 7. elektronické aukci Artkabinet Zika se láhev mramorovaného červeného hyalitu s vyvolávací cenou 12 000 Kč vyšplhala na téměř 17 000 Kč, což ukazuje jeho neutuchající půvab.

Elegance inspirovaná drahými kameny

Achátové sklo, příznačně pojmenované podle polodrahokamu "achát", se vyrábělo v novoměstské sklárně Buquoy v letech 1835 až 1845. Achátové sklo je skutečně výjimečné tím, že dokáže napodobit barvy a textury leštěných polodrahokamů.

Sběratelé vášnivě vyhledávají poháry a číše z achátového skla, jejichž cena může být mimořádná a často přesahuje 100 000 korun. V roce 2020 byl v aukčním domě Zezula vydražen výjimečně zachovalý biedermeierovský achátový pohár, který se z vyvolávací ceny 39 000 Kč dostal na téměř 160 000 Kč. Ještě pozoruhodnějšího úspěchu dosáhla 9. eAukce Artkabinetu Zika, když se achátový skleněný pohár vyšplhal na rekordních 192 000 Kč, čímž se stal nejdražší položkou prodanou na aukci a překonal i výjimečný achátový pohár vydražený v roce 2020 Aukčním domem Zezula.

Krása podobná kameni

Lithyalinové sklo, odvozené od řeckého slova "lithos", které znamená kámen, našlo svůj původ v hyalitovém a tmavě zeleném skle buquoyské sklárny. Inovace Friedricha Egermanna spočívala v nanášení a tavení oxidů kovů v zrnech na základ ze zeleného skla nebo hyalitu, čímž vznikla žilkovaná struktura připomínající leštěné polodrahokamy. Lithyalin byl patentován v roce 1928 a stal se cenným přírůstkem do světa sklářského umění.

Lithyalinový pohár z harrachovské sklárny byl nedávno vydražen na aukci Artkabinetu Zíka, což dokazuje jeho přetrvávající půvab mezi sběrateli. Z vyvolávací ceny 22 000 Kč se vyšplhal na více než 31 000 Kč včetně aukčního poplatku.

Ráj sběratelů

Svět exkluzivního českého skla 19. století je podmanivý a často zdobí sály renomovaných aukčních síní, jako jsou Aukční dům Zezula, Artkabinet Zíka, Arthouse Hejtmánek, Galerie Einzwei, Ustar, Starožitnosti pod Kinskou, Zodiak a další. Specializované aukce skla pozoruhodného rozsahu pořádá také německý aukční dům Dr. Fischer v Heilbronnu a v zahraničních aukčních domech, jako je rakouské Dorotheum, se pravidelně objevuje vzácné české sklo z 19. století.

Svět vzácného českého skla s fascinujícími materiály, jako je hyalit, achát a lithyalin, nepřestává okouzlovat sběratele i nadšence. Nádherné kousky mají nejen nesmírný historický význam, ale jsou také dokladem trvalého odkazu České republiky ve světě umění a řemeslné zručnosti. S rostoucím zájmem o tuto kategorii starožitností bude hodnota podobných pozoruhodných pokladů stoupat, což z nich činí nejen okno do historie, ale také slibnou investici do budoucna. Podívejte se tedy na své skleněné nádobí pozorněji – možná máte právě vy doma kus historie českého skla.

Zdroje: kudyznudy.cz, vikend.hn.cz, busyman.cz