Ačkoli tento sen často zahaluje skepse a odsouvá ho do roviny pouhých zbožných přání, je načase přijmout optimističtější pohled na věc. Jak se říká, štěstí přeje odvážným a váš dům možná ukrývá kus historie, který má cenu zlata.

Podceňovaná hodnota porcelánu

Zdroj: Youtube

Porcelánové předměty z minulých dob, zastrčené na půdách, vystavené na krbových římsách nebo zapomenuté v úložných krabicích, často jen pokrývá prach. Některé kousky, předávané z generace na generaci, mohou mít sentimentální hodnotu, ale málokdy se pozná jejich skutečná potenciální cena.

Svět sběratelských předmětů je rozsáhlý a porcelán v něm zaujímá žádané místo. Předměty, které byly kdysi běžné a byly součástí každodenního života, se dnes staly vzácným zbožím, po němž touží sběratelé s bystrým okem a ochotou investovat.

Rozluštění klíčů k hodnotě porcelánu

Skutečná hodnota porcelánového předmětu není nezkušenému oku vždy zřejmá. Krása a estetický vzhled jsou sice důležité, ale ve srovnání s historickým a kulturním významem předmětu jsou druhořadé. Kus, který se vám může zdát neatraktivní, může být docela dobře sběratelskou lahůdkou.

Tajemství odhalení hodnoty vašeho porcelánu spočívá ve značení – znacích, iniciálách nebo symbolech, které se nacházejí na spodní straně každého kusu. Jde o podpisy výrobců porcelánu, stopu vedoucí k původu předmětu a následně k jeho hodnotě.

Prestižní značky

Ne všechen porcelán je označen, ale ty kusy, které jsou označeny, mohou otevřít dveře k pozoruhodným objevům. Například míšeňská značka zkřížených mečů je poznávacím znamením porcelánu, za který lze získat statisícové částky.

V České republice, která je domovem bohaté historie výroby porcelánu, naznačuje potenciální hodnotu kusu několik značek. Značka "S" slavkovské továrny, znak "TK" z Klášterce nad Ohří, hornická kladívka z Březové a orlice a iniciály "AN" ze Staré Rokle jsou významnými ukazateli vzácnosti a žádanosti kusu.

Cesta za porcelánovým pokladem

Cesta k odhalení skrytých pokladů ve vaší domácnosti začíná jednoduchou prohlídkou. Vyhledejte značky a pomocí on-line databází získejte předběžné ocenění svých nálezů. Nezapomeňte, že počáteční hledání je jen začátek.

Pro definitivní odhad hodnoty vám konzultace s odborníkem na starožitnosti nebo odnesení vašich kousků do renomovaného starožitnictví může poskytnout jasnější představu o tom, jakou hodnotu by váš porcelán mohl mít.

Hledání skrytých pokladů není pouhou fantazií. Je to výzva k prozkoumání a ocenění dědictví řemeslné zručnosti a uměleckého řemesla, které se nachází ve vašem vlastním domě. Naučíte-li se rozpoznávat znaky cenného porcelánu, dost možná zjistíte, že sedíte na malém jmění. Někdy jsou totiž ty největší poklady doslova na očích.

Zdroje: antikpraha.cz, ireceptar.cz, aazdravi.cz