Janžurová se narodila 19. května 1941 v Žirovnici a vyrůstala v rodině pedagoga. Přestože se původně chtěla věnovat pedagogické kariéře, její obdiv k umění ji přivedl na pražskou DAMU, čímž si připravila půdu pro vynikající kariéru v oblasti divadelního umění.

Kariéra utvářená talentem a odhodláním

Zdroj: Youtube

Profesní cesta Janžurové začala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, odkud rychle přešla do prestižního Divadla na Vinohradech, kde strávila 23 působivých let. Její talent ji nakonec v roce 1987 přivedl do Národního divadla, kde obohatila svůj repertoár o řadu rolí. Průlomová filmová role ve filmu Karla Kachyni Kočár do Vídně upevnila její status filmové hvězdy. Výkony ve filmech "Co chytneš v žitě" a "Výlet" jí vynesly ocenění Český lev a další ocenění, jako například ceny Alfréda Radoka a Thálie, podtrhly její všestrannost a umění.

V roce 2006 byl přínos Janžurové české kultuře oficiálně oceněn, když z rukou prezidenta Václava Klause obdržela medaili Za zásluhy o kulturu. Její rozmanitá filmografie, zahrnující tituly jako "Svatba jako řemen" a "Čtyři vraždy stačí, drahoušku", dokládá její široký záběr a přizpůsobivost v různých filmových kontextech.

Osobní život a rodinná dynamika

V osobním životě se Janžurová v roce 1968 krátce provdala za kameramana Jana Eisnera. Jejím celoživotním partnerem byl herec a režisér Stanislav Remunda, se kterým má dvě dcery, Theodoru a Sabinu. Obě dcery se po uměleckých stopách svých rodičů prosadily v zábavním průmyslu, Sabina se stala populární herečkou a scenáristkou.

Iva Janžurová již léta bydlí v luxusní prvorepublikové vile v pražských Střešovicích a sdílí tento honosný domov se svými dcerami a jejich rodinami. Rozhodnutí herečky žít se svou rozvětvenou rodinou ve vile, kterou kdysi koupila se svým již zesnulým manželem, vychází z jejího přesvědčení, že rodina patří k sobě.

Promyšleně navržený domov

Dům Ivy Janžurové je důkazem promyšleného designu a rodinné harmonie. Herečka obývá přízemí, což jí poskytuje pocit nezávislosti a zároveň blízkost jejích nejbližších. Navzdory své ústřední roli v domácnosti Janžurová zdůrazňuje, že nezasahuje do života svých dcer, čímž podporuje příjemnou a respektující atmosféru.

V prvním patře žije její mladší dcera Theodora s rodinou. Dominantou patra je rozlehlá kuchyně, kterou zařídil její otec Stanislav Remunda. Podkroví, netradiční, ale půvabný prostor, obývá Sabina, starší dcera Janžurové. Vyznačuje se souvislým pásem oken, která poskytují panoramatický výhled na Prahu a vytvářejí klidný a inspirativní životní prostor.

Oslavovaný odkaz

Pozoruhodný život Ivy Janžurové připomene dokumentární film "Janžurka", který bude uveden na 58. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech v létě 2024. Film sleduje její cestu ze Žirovnice až na vrchol českého divadla a filmu a vyzdvihuje její hluboký vliv na umění.

Zdroje: super.cz, plus7dni.pluska.sk, zeny.iprima.cz