Iva Janžurová se narodila v učitelské rodině a původně vystudovala střední pedagogickou školu. Její vášeň pro divadlo ji však přesměrovala na Akademii múzických umění v Praze (DAMU), kde studovala v letech 1959 až 1963.

Začátky herecké legendy

Zdroj: Youtube

Po absolutoriu začala Janžurová profesionální hereckou cestu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, následně přešla do Divadla na Vinohradech a poté do Národního divadla v Praze. Její filmová kariéra odstartovala v šedesátých letech, první významnou roli dostala ve filmu Karla Kachyni "Kočár do Vídně" z roku 1966. Tato role připravila půdu pro řadu úspěšných účinkování ve filmu i v televizi.

Neuvěřitelný výčet ocenění

Talent herečky byl oceněn na mezinárodní úrovni; za role ve filmech "Petrolejové lampy" a "Morgiana" byla nominována na cenu pro nejlepší herečku na filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho získala v roce 1971 na Mezinárodním festivalu fantastických filmů v Terstu cenu Stříbrný asteroid za dvojroli ve filmu "Pane, vy jste vdova!".

O její herecké zdatnosti svědčí také dvě ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za filmy "Co chytneš v žitě" (1998) a "Výlet" (2002) a cena pro nejlepší herečku na Mezinárodním filmovém festivalu v Soči v roce 2000 za film "Ene bene". Dále získala v roce 1998 Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie za činohru za ztvárnění Winnie ve hře Samuela Becketta "Šťastné dny".

Soukromý život

Stejně významný byl pro Janžurovou i osobní život. Dlouhá léta strávila se svým partnerem, hercem a režisérem Stanislavem Remundou, a to až do jeho smrti v roce 2012. Manželé měli dvě dcery, Theodoru a Sabinu. Dnes tráví Janžurová většinu času na své chalupě v jižních Čechách, která jí vzhledem k jejímu chronickému zánětlivému onemocnění dýchacích cest slouží jako klidné útočiště a terapeutický prostor.

Udržovaný ráj

Chalupa, která je zčásti ve vlastnictví herečky, zbytek patří jejím dcerám, je bývalá zemědělská usedlost s dřevěnou verandou a balkonem. Pozemek je pečlivě udržovaný, s kvetoucími záhony, dobře rostlou zeleninou a pečlivě posekaným trávníkem. Klidné prostředí obklopené loukami a lesy slouží nejen jejím zdravotním potřebám, ale také jí poskytuje odpočinek od městského profesního života.

Odkaz Ivy Janžurové v českém filmu a divadle je hluboký, poznamenaný jejím výjimečným talentem. Její život a dílo nadále inspirují mnoho lidí v oblasti umění i mimo ni.

Zdroje: ahaonline.cz, zivotopis.osobnosti.cz, strakonicky.denik.cz