Irena Obermannová se narodila v Praze a svou studijní cestu zahájila na Gymnáziu Ohradní, kde v roce 1980 odmaturovala. Dále se zdokonalovala v dramaturgii a scenáristice na FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze), kterou absolvovala v roce 1986. Na počátku své kariéry se angažovala v České televizi, kde se podílela jako dramaturgyně na diskusních pořadech a byla autorkou několika reportáží.

Literární průlom

Literárně Obermannová debutovala v roce 1996 románem Frekvence tygra. Do popředí zájmu ji však katapultoval až román "Deník šílené manželky" z roku 1998. Úspěch románu vedl v roce 2000 k jeho adaptaci do podoby televizního filmu. Do tvorby Obermannové patří také populární televizní seriál "Ulice" a scénář k filmu "Ordinace v růžové zahradě".

Genderové role

Obermannová je rozvedená matka dvou dcer, režisérky Rozálie a herečky a zpěvačky Bereniky. Její osobní život je stejně pestrý a rozmanitý jako ten profesní. Jako vyhlášená feministka svými názory často zpochybňuje tradiční genderové role, muže označuje za "pomalé trouby" a naznačuje, že ženy jsou určeny k "jasnozřivosti“ ".

Rodinné dědictví

Chalupa v Kytlicích, kterou Obermannová často navštěvuje, patří její rodině od doby, kdy ji její babička koupila v 50. letech po odsunu německých obyvatel po druhé světové válce. Nemovitost je hluboce spjata s rodinnou historií, její dcera Rozálie objevila při natáčení dokumentu o Kytlicích původní majitele chalupy, kteří měli doma album plné dobových fotografií. Prohlížení si starých snímků vyvolávalo ve spisovateelce zvláštní pocity. Více než kdy jindy si prý uvědomovala pohnutou historii zdejšího kraje.

Renovace a životní styl

Od roku 2019, kdy se Obermannová stala jedinou majitelkou chalupy, výrazně investovala do renovace nemovitosti, zachovala její historickou podstatu a zároveň ji zmodernizovala pro větší pohodlí. Renovace zahrnovala instalaci nových oken, přístavbu koupelny a vytvoření terasy. Kuchyň byla rozšířena na velký, světlý prostor s luxusními spotřebiči, což odráží její zálibu v kombinaci tradice a moderny.

Spojení s přírodou

Velká zahrada u chaty je poněkud nezkrotná, což odráží bohémského ducha paní Obermannové. Rostou na ní nejrůznější bylinky, rajčata a jahody, před místními jeleny je chrání nový plot. Příroda a divoká zvěř jsou nedílnou součástí kouzla chalupy v Kytlicích a ovlivňují majitelčin život i tvorbu.

Zdroje: blesk.cz, novinky.cz, fdb.cz