Snaha o krásu v Číně, ať už jde o starověkou praxi vázání nohou, nebo moderní fenomén plastické chirurgie, odráží jak tradice, tak současné trendy, a poukazuje na složitý vztah mezi minulostí a současností.

Zdroj: Youtube

Starobylé čínské rčení – kritizuj hlavu a komentuj nohy – nabízí vhled do tradičních čínských standardů krásy, které zdůrazňují důležitost ženské hlavy a nohou. Toto zaměření je pozůstatkem doby, kdy bylo ženské tělo do značné míry zakryto oděvem a viditelné byly pouze nohy, vlasy a obličej.

Odkaz lotosových nohou

Snad nejextrémnějším projevem zaměření na nohy byla praxe svazování chodidel. Brutální tradice, která vznikla v 10. století, spočívala v lámání a pevném svazování nohou mladých dívek, aby dosáhly malého "lotosového" tvaru, který byl považován za symbol krásy a postavení.

Navzdory nepředstavitelné bolesti a vážným zdravotním důsledkům se tato praxe udržela až do počátku 20. století, což ukazuje na hluboce zakořeněný společenský tlak na ženy, aby se přizpůsobily určitým standardům krásy.

Rozmach plastické chirurgie

V posledních letech zaznamenala Čína prudký nárůst plastické chirurgie, zejména u mladší populace. Tento boom není jen odrazem měnících se standardů krásy, ale také rostoucí ekonomické prosperity a společenského uznání. Od operací dvojitých víček až po plastiku nosu převládá snaha o ideální tvář, která je poháněna jak vlivem vrstevníků, tak kulturou celebrit. Fenomén "elfích uší" – operace zvětšující uši, aby více odstávaly – je příkladem vyvíjející se a eklektické povahy trendů krásy v Číně.

Rozvíjející se odvětví však s sebou nese i řadu problémů. Rozšiřování nelicencovaných klinik a zpackaných zákroků poukazuje na temnější stránku kosmetického průmyslu a zdůrazňuje potřebu přísné regulace a informovanosti spotřebitelů.

Nadčasový ideál

Preference světlé pleti jako ukazatele společenského postavení a krásy je dalším trvalým aspektem čínských ideálů krásy. Historicky byla světlá pleť spojována s volným životem bez manuální práce spojené s vystavení slunci, což přetrvává dodnes. K moderním projevům tohoto ideálu patří používání facekinů a celotělových plavek, které chrání před opálením, a také rychle rostoucí trh s přípravky na zesvětlení pleti.

Snaha o alabastrovou pleť však není bez rizika, protože používání výrobků obsahujících škodlivé látky, jako je rtuť, má negativní dopad na zdraví.

Formování nové generace

Vliv standardů krásy zasahuje i do rodičovství a roste trh s výrobky, které mají formovat děti podle společenských ideálů atraktivity. Podobné praktiky odrážejí hluboce zakořeněná přesvědčení o kráse a úspěchu, od přileb pro tvarování hlavy přes vázání nohou pro rovný růst až po kontroverzní "náplasti" podporující dýchání nosem. Tyto zásahy však nejsou bez kritiky a potenciálních zdravotních rizik.

Přijímání rozmanitosti

Navzdory všudypřítomnému vlivu tradičních a moderních ideálů krásy se v Číně stále více prosazuje přijetí rozmanitosti a přirozené krásy. Platformy sociálních médií, se staly arénou pro zpochybňování jednotných standardů krásy a prosazování širšího přijetí různých typů postav a vzhledu.

Tento posun naznačuje pomalou, ale významnou proměnu společenských postojů, kterou pohání nová generace toužící nově definovat krásu podle svých vlastních podmínek.

Zdroje: heroine.cz, czech.cri.cn, omorfia.care