Město Hukvaldy je živým důkazem toho, jak lze zanedbaným objektům vdechnout nový život a proměnit je v centrum kulturního dění.
Hukvaldy: Více než jen hrad
Hukvaldy, obec na Frýdecko-Místecku s dvěma tisíci obyvateli, jsou široce známé především díky přilehlému hradu a slavnému rodákovi skladateli Leoši Janáčkovi. Méně známým pokladem je však Hukvaldský dvůr. Jedná se o komplex tří budov, které vznikly v 18. století jako součást bývalého panského statku. Budovy kravína, sýpky a teletníku kdysi sloužily zemědělským účelům a tvořily součást hospodářského života oblasti.
Po vzniku Československa a pozemkové reformě v roce 1918 přešel dvůr do vlastnictví Nadace Dr. Leopolda Prečana, arcibiskupa olomouckého. Po znárodnění se zde usídlilo Jednotné zemědělské družstvo (JZD), ale po jeho odchodu začal areál rychle chátrat.
Klíčová změna: Záchrana nebo demolice?
V roce 2017 získala obec Hukvaldy dvůr zpět, a to díky mimosoudnímu vyrovnání s biskupstvím ostravsko-opavským v rámci církevních restitucí. Obecní představitelé stáli před zásadním rozhodnutím: zbourat historické stavby a postavit nové budovy, nebo investovat do renovace a vdechnout dvoru nový život?
Hukvaldy se rozhodly pro druhou možnost, vědomy si architektonické a kulturní hodnoty těchto staveb.
První etapou obnovy byla rekonstrukce zchátralého kravína. Za částku 49 milionů korun bez DPH, částečně hrazenou státní dotací, se podařilo přeměnit budovu v moderní obecní knihovnu, galerii s obřadní síní a základní uměleckou školu.
Role architektů v obnově
Architektonické studio RMBA Architekti, zastoupené Romanou Mališ Bílkovou a Ondřejem Eliášem, hrálo klíčovou roli v celém projektu. Navzdory zanedbanému stavu budov se rozhodli zachovat maximum původních prvků, aby uchovali jedinečnou atmosféru místa. "Snažíme se vždy hledat hodnoty a krásu, na které můžeme stavět," vysvětlila architektka Bílková.
Plány do budoucna
Obnova Hukvaldského dvora tím nekončí. V plánu je přeměna teletníku na nový obecní úřad a výstavba víceúčelového sálu na místě původní sýpky, kterou bohužel nelze zachránit. Střed areálu se promění v nádvoří, jež se stane novým společenským centrem města a důstojným místem pro připomínku jeho bohaté historie.
Zdroje: novinky.cz, fm.denik.cz, msid.cz