Lázně a pojišťovny

Už od dob starých Římanů se lidé stahovali k lázeňským pramenům, aby zlepšili svůj zdravotní stav. I dnes hledáme v lázních úlevu od nemocí a rekonvalescenci. Jenže jak si můžeme takový pobyt zařídit?

Aby nám pojišťovna pobyt v lázních opravdu proplatila, musí být nezbytnou součástí nějakého léčebného procesu. Jak tohle ale určíme a kdo to posoudí?

Oficiální označení pro takový pobyt je lázeňská léčebně rehabilitační péče. Abyste měli nárok na její proplacení, je potřeba se poradit s vaším ošetřujícím lékařem. Ten v podstatě musí nejdřív posoudit váš zdravotní stav – a potom lázně oficiálně doporučit jako nutnost.

„Podmínky úhrady lázeňské léčebně rehabilitační péče pro děti a dospělé jsou stejné pro všechny zdravotní pojišťovny,“ vysvětluje ochotně Viktorie Plívová, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A dodává: „Ošetřující lékař podává zdravotní pojišťovně na lázeňskou léčebně rehabilitační péči návrh, který musí následně posoudit zdravotní pojišťovna. Pokud je návrh schválen, bude tato péče hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.“

Kdo všechno může podat návrh?

Samozřejmě nás zajímá, kdo všechno, a kteří lékaři mohou návrh na lázeňskou péči podat.

Může to být buď váš registrující všeobecný praktický lékař, ale to musí být na základě doporučení odborného lékaře, tedy ambulantního specialisty.

Další možnost je ambulantní lékař, tedy přímo ambulantní specialista, příslušné odbornosti podle toho, jaké je vaše onemocnění, takže například gynekolog, ortoped, neurolog, kardiolog a tak dále.

Třetí varianta je přímo v nemocnici, tedy zdravotnickém zařízení, ošetřující lékař při vaší hospitalizaci.

Komplexní a příspěvková péče

Lázeňský pobyt může mít dvě různé podoby, a to je buď komplexní péče nebo příspěvková péče.

U komplexní péče, jak název napovídá, pokrývá pojišťovna léčebné procedury, jídlo i ubytování ve standardní úrovni, kterou má domluvenou s poskytovatelem lázeňské péče.

Ubytování může být kategorie A (koupelna na pokoji), nebo kategorie B (koupelna v rámci budovy).

Délka takového pobytu bývá dvacet jedna nebo dvacet osm dní pro dospělé, pro děti a dorost dvacet osm dní.

Nezapomínejme, že je možné si pobyt prodloužit, pokud to navrhne lékař lázeňského zařízení. Ale tohle prodloužení musí nejdřív schválit vaše pojišťovna.

Další možností je příspěvková péče, kdy vám pojišťovna uhradí jenom procedury, ale všechno ostatní si musíte zaplatit sami. Pobyt v téhle variantě, pro dospělé, trvá dvacet jedna dní.

Při jakých nemocech, zraněních a různých zdravotních komplikacích máte nárok na proplacení lázní, to upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění (č. 48/1997), jehož součástí je přímo seznam. Léčeny jsou například choroby oběhového ústrojí (hypertenze, stav po infarktu), onkologická onemocnění, diabetes, stavy po operaci horních cest dýchacích atd.

Pojišťovna se vám musí vyjádřit k lékařem podanému návrhu do třiceti dnů od chvíle, kdy návrh dostane. Ale pokud je váš případ složitější, obrňte se trpělivostí, protože si pojišťovna může dát na čas a lhůtu si prodloužit až na dvojnásobek.

Zdroje: www.mesec.cz, www.vzp.cz, ensanahotels.com

Související články

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jak jste spokojeni s tímto článkem? Budeme vděční za vaši upřímnou zpětnou vazbu. Předáme vaše hodnocení redaktorovi, aby se mohl nadále zlepšovat.

Fantastický článek, skvěle napsané, sdílím s přáteli Hlasů: 98
Článek mě sice pobavil, ale má nedostatky, spíše průměr Hlasů: 56
Slabé, nic nového, redaktor by se nad sebou měl zamyslet Hlasů: 94