Když se 16. září 2023 zřítil vrchol o výšce 1200 metrů do odlehlého fjordu Dixon v Grónsku, seismické senzory po celém světě zaznamenaly signál, který vědce zpočátku naprosto zmátl. Místo běžného dunění, které doprovází zemětřesení, byla událost doprovázena monotónním hukotem. Po rozsáhlém zkoumání se ukázalo, že sesuv půdy a následná megatsunami, která zasáhla fjord, byly tak obrovské, že způsobily vibrace po celé planetě.

Obří vlna a její následky

Zdroj: Youtube

Po sesuvu horniny a ledu do fjordu Dixon vznikla vlna vysoká 200 metrů. Následné pohyby vody ve fjordu, kde se voda neustále vracela tam a zpět, vytvářely seismické vlny, které rezonovaly po celém světě. Vědci odhadují, že se zřítilo neuvěřitelných 25 milionů metrů krychlových horniny a ledu, což stačilo na to, aby Země vibrovala po dobu devíti dnů. Zároveň to bylo poprvé, co byl ve východním Grónsku zaznamenán sesuv půdy takového rozsahu.

Oteplování urychluje pohyby v Arktidě

Východní Grónsko, dříve považované za stabilní oblast, se nyní ukazuje jako zóna rychlých změn. Vědci upozorňují, že tání ledovců způsobené globálním oteplováním destabilizuje horské masivy a přispívá k častějším sesuvům půdy. Tento konkrétní sesuv byl způsoben tím, že ledovec, který udržoval skalní stěnu, se postupně ztenčil natolik, že už nedokázal zabránit kolapsu. Arktické oblasti tak nyní čelí častějším a silnějším seismickým událostem, a to nejen v Grónsku, ale i v dalších polárních oblastech.

Fjord Dixon leží na trase, kterou běžně využívají turistické výletní lodě. Jedna z nich, s 200 pasažéry, uvízla pouhé dva dny před úderem megatsunami v bahně poblíž fjordu. Loď byla vyproštěna včas, čímž se vyhnula ničivým vlnám, které dosahovaly výšky až šesti metrů. Šťastná náhoda zabránila potenciální katastrofě, jakou vědci dosud nedokázali přesně odhadnout, protože podobné vlny by mohly výletní loď snadno zničit.

Vibrace cítí celý svět

Devítidenní vibrace, které se po této události šířily po celé planetě, jsou důkazem, že změna klimatu již má celosvětové důsledky. Vědci z 15 zemí spolupracovali na odhalení příčiny této neobvyklé události, analyzovali seismická data, satelitní snímky a provedli simulace. Výsledky ukázaly, že událost vyvolaná změnou klimatu způsobila globální vibrace, které se šířily rychlostí blesku, dosáhly Antarktidy během pouhé hodiny a připomněly, že klimatická krize ovlivňuje nejen atmosféru a oceány, ale i samotnou zemskou kůru.

Budoucí hrozby a nečekané výzvy

Vědci varují, že události podobné megatsunami z Grónska budou s pokračujícím oteplováním stále častější. Nestabilní svahy v Arktidě a dalších polárních oblastech jsou časovanou bombou, která může způsobit další přírodní katastrofy. Událost ve fjordu Dixon nás nutí se zamyslet nad tím, jak jsme připraveni čelit těmto novým hrozbám, a nutně vyžaduje nové způsoby myšlení a modelování

Zdroje: blisty.cz, actualno.com, mzp.cz