Zatímco potřeba soukromí je pochopitelná, míra, kterou někteří lidé pro zajištění svého odloučení podstupují, může být pozoruhodná. Ukázkovým příkladem je vila Walnut Burrow v anglickém Loudwateru.

Skryté mistrovské dílo

Walnut Burrow je jedinečná vila zcela skrytá v travnatém svahu. Byla postavena během 18 měsíců a je skutečně skrytým klenotem. Jen málokdo by si dokázal představit, že se pod svahem skrývá luxusní dům vybavený moderním zařízením, jako jsou solární panely, programovatelné osvětlení a pokročilý systém vytápění a větrání. Design vily je skutečně působivý.

Dům, který nikdo neuvidí

Požadavek původního majitele byl jasný, chtěl dům, který sousedé nikdy neuvidí. Pozemek pro vilu byl původně součástí sousední zahrady, ale byl oddělen, aby se vytvořil přístup pro auta. Vzrostlé stromy na třech stranách přispívají k odlehlosti vily.

Problémy při navrhování a výstavbě

Stavba podzemní vily v chráněné oblasti představovala několik výzev. Původní návrh byl zamítnut, protože by narušil charakter oblasti. Nakonec byl schválen podzemní návrh, protože zachovával soukromí obyvatel, aniž by měnil okolí. Díky stavbě pod úrovní terénu vila plynule zapadá do krajiny a využívá zeminu jako přirozenou izolaci.

Vytvoření zakopané vily

Při stavbě bylo vyhloubeno přes 5 000 tun zeminy, aby vzniklo 270 metrů čtverečních obytného prostoru. Poté stavitelé postavili vodotěsnou železobetonovou konstrukci. Přestože je vila pod zemí, díky promyšlené konstrukci využívá přirozené denní světlo.

Chytrý design a uspořádání

Vila měří na délku 13,7 metru a má prosklenou část orientovanou na jih. V této části se nachází kuchyně, jídelna a obývací pokoj, takže je světlá a prostorná. Centrální nádvoří funguje jako lapač denního světla a střecha krytá trávníkem umožňuje vytvořit domácí zahradu, takže vila je shora téměř neviditelná.

Dispozice je praktická a zároveň luxusní. Všechny místnosti jsou uspořádány kolem centrálního nádvoří. Vila nabízí čtyři luxusní ložnice, každou s vlastní koupelnou, garáž o rozloze 30 m² a soukromé kino. Dubové vstupní dveře se otevírají do velké haly s moderní šatnou.

Trend výstavby vyšších plotů a domů v ústraní, jako je Walnut Burrow, odráží rostoucí touhu po soukromí v obytných oblastech. Domy nabízejí kombinaci luxusu a odloučení a využívají inovativní design k vytvoření osobního útočiště. Vzhledem k tomu, že zájem o soukromí nadále formuje design domů, můžeme v budoucnu očekávat více jedinečných a skrytých domů.

Zdroje: metal-building-homes.com, dailymail.co.uk, idnes.cz