Rostoucí ceny elektřiny a plynu vedou stále více domácností k zájmu o vytápění dřevem. Možná vás při procházce lesem napadlo, zda je možné sesbírat volně ležící dřevo. Odpověď není jednoznačná – záleží na konkrétních okolnostech.
V České republice je sběr klestí v lesích pro vlastní potřebu povolen, avšak s určitými omezeními. Podle lesního zákona č. 289/1995 Sb. má každý právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí a sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
Co je klestí a jaké jsou jeho limity?
Klestí jsou suché větve stromů, které volně leží na zemi a jejichž průměr na silnějším konci nepřesahuje 7 cm. Tento materiál lze sbírat bez předchozího souhlasu vlastníka lesa, a to jak ve státních, tak v soukromých lesích. Je však důležité dodržovat uvedený průměr větví; silnější dřevo již spadá do kategorie dříví, jehož sběr bez povolení je zakázán.
Výjimky a omezení při sběru klestí
I když je sběr klestí obecně povolen, existují určité výjimky. V chráněných oblastech, jako jsou národní parky či národní přírodní rezervace, je sběr klestí zakázán, aby nedošlo k narušení ekosystému. Před zahájením sběru je proto vhodné ověřit, zda se nenacházíte v takové oblasti.
Ministerstvo zemědělství před časem představilo návrh novely lesního zákona, který mimo jiné počítal s tím, že by v budoucnu nebylo možné z lesa odnést bez souhlasu vlastníka ani roští nebo drobné větve. Po medializaci problematiky ale ministr nařídil úředníkům, aby tento zákaz ze zákona vyjmuli.
Sankce za neoprávněný sběr dřeva
Kdo si z lesa odnese dřevo silnější než sedm centimetrů bez patřičného povolení, musí počítat s hrozbou trestu. Pokud půjde „pouze“ o přestupek, pravděpodobně vyvázne jen s tučnou pokutou. V případě, že se bude jednat o trestný čin (škoda vyšší než 10 tisíc Kč), hrozí mu trest odnětí svobody v rozpětí od 2 do 10 let.
Pokud potřebujete větší množství palivového dřeva, můžete se zkusit domluvit s vlastníkem lesa na tzv. samovýrobě. Lesní hospodář vám označí stromy určené k pokácení a zpracování. Cena za takto získané dřevo je obvykle nižší než u komerčně prodávaného palivového dřeva, avšak vyžaduje fyzickou práci a čas na zpracování a vysušení dřeva.
Zdroje: snadnobydlet.cz, ceskestavby.cz, kouzlolesa.cz
částečně vytvořeno AI