Majitel Ivan Jonák dokázal vytvořit místo, kde se na parketu setkávaly nejvýznamnější osobnosti českého showbyznysu s mafiány, politiky a podnikateli. Discoland Sylvie byl fenoménem, který se neustále objevoval na titulních stranách a v srdcích lidí, kteří si jeho atmosféru užívali.
Showbyznys a podsvětí ruku v ruce
Od otevření klubu nebylo pochyb o tom, kdo po revoluci ovládl noční život Prahy. Discoland Sylvie rychle získal pověst exkluzivního místa, kam se chodila bavit nejen pražská smetánka, ale i hvězdy české hudební a filmové scény. Klub byl magnetem pro všechny, kteří toužili po zábavě bez hranic. Mezi jeho návštěvníky nechyběli ani Karel Gott, Lucie Bílá nebo Petr Janda z Olympicu, kteří zde často vystupovali nebo se bavili. V klubu se mísily elity s podsvětím – mafiáni, veksláci, politici a dokonce i policisté.
Hudba, striptýz a noční orgie byly v Discolandu na denním pořádku, což přitahovalo nejen slavné osobnosti, ale i obyčejné lidi lačné po kontroverzních zážitcích. Klub byl několikapatrový, přičemž jeho spodní část byla vyhrazena striptýzu, kde se pohybovaly i dívky z Perlovky, známé pražské čtvrti spojené s prostitucí. Ivan Jonák se nikdy netajil svou zálibou v lehkých děvčatech, což jen podtrhovalo divokou atmosféru jeho podniku.
Vůdce noční scény i vlastního impéria
Ivan Jonák nebyl jen majitelem klubu. Veřejnost ho vnímala jako jednoho z králů devadesátkové Prahy. Zjevně si užíval bohatství a slávy, kterou mu jeho podnikání přinášelo. Jonák byl znám svými okázalými výstupy, kdy se projížděl Prahou v kabrioletu s nahými ženami, nebo když pózoval pokrytý bankovkami.
Přestože se považoval za neohroženého vládce pražského nočního života, měl za sebou i kontakty na temné postavy – mafii i policii. Jak sám rád tvrdil, věděl přesně, co lidé chtějí – zábavu bez zábran, dekadenci a pocit, že jsou součástí něčeho výjimečného.
Vražda manželky a pád na dno
Jonákova hvězda začala pohasínat poté, co zjistil, že jeho manželka Ludvika plánuje prodej podílu v klubu. Tento krok Jonák nepřijal dobře. A pak přišel den, kdy byla Ludvika zastřelena u stánku se zeleninou.
Policie brzy odhalila, že Jonák byl objednavatelem této vraždy. I přesto, že svou účast na vraždě nikdy nepřiznal, v roce 1994 byl odsouzen na 18 let vězení. Jonák si stále uchovával naději, že se po propuštění vrátí na výsluní a Discoland Sylvie opět otevře. Ale devadesátky už byly pryč a s nimi i touha po divoké zábavě, kterou jeho klub ztělesňoval.
Konec jedné éry
Po propuštění z vězení v roce 2014 Jonák žil ještě krátkou dobu, než zemřel ve svém bytě v roce 2016, pouhých 666 dnů od svého propuštění.
Jeho milovaný Discoland Sylvie byl mezitím zbourán a na jeho místě vyrostly nové bytové jednotky. Budova, kde se odehrávaly nezapomenutelné večírky, je dnes nepoznatelná a čeká na nové obyvatele.
Dědictví, které přetrvává
Příběh Discolandu Sylvie a Ivana Jonáka zůstává významnou kapitolou české porevoluční historie. Je odrazem doby plné nadějí, ale i temných stránek přechodu k nové společnosti. Přestože fyzické stopy klubu zmizely, vzpomínky a legendy přetrvávají a připomínají nám, jak tenká může být hranice mezi slávou a pádem.
Zdroje: extra.cz, svetzeny.cz, prazska.drbna.cz