Depeche Mode, kapela, jejíž desky se v Československu oficiálně ani neprodávaly, prolomila železnou oponu a vystoupila v Praze, čímž vytvořila mimořádnou kapitolu v dějinách hudby a kultury.
Koncert navzdory všemu
Před pětatřiceti lety se představa, že v Praze vystoupí západní kapela, zdála téměř fantastická. Finanční omezení a byrokratická neschopnost často bránily návštěvám zahraničních umělců. Přesto, hříčkou osudu, přijeli do Prahy Depeche Mode. Příjezd kapely, která dorazila náhodou kvůli zrušení koncertu Chrise Normana, znamenal významný okamžik v československé hudební historii.
Vzestup temné ikony
Cesta Depeche Mode ke slávě začala v roce 1981 albem "Speak & Spell", ale teprve alba jako "Black Celebration" a "Music for the Masses" z poloviny 80. let je katapultovala k mezinárodní slávě. Jejich jedinečná kombinace temných, náladových témat s elektronickou hudbou rezonovala s celou generací a ovlivnila nejen hudební vkus, ale i módní trendy. Ikonické černé oblečení se stalo symbolem identity "Depeche Mode", trend, který se v Československu horlivě uchytil.
Vstupenka do nemožného
Na legendární koncert v roce 1988 stál lístek 150 korun, což byla na tehdejší dobu vysoká částka. Přesto byl zájem ohromující, o vstupenky se přihlásilo přes 90 000 lidí. Ovšem koncert v pražské Sportovní hale mohlo navštívit pouze 13 000 šťastlivců, což z něj učinilo jednu z nejvyhledávanějších hudebních událostí desetiletí.
Kultovní status za hranicemi
Je pozoruhodné, že kultovní status Depeche Mode v Československu vzrostl i bez podpory tradičních médií. Jejich alba se neprodávala, jejich videoklipy nebyly v televizi a jejich hudba se nehrála v rádiu, přesto se stali velkým fenoménem. Undergroundová adorace znamenala jedinečné kulturní hnutí, které překonávalo politické a společenské bariéry.
Zachytit podstatu Prahy
Měsíce po svém koncertu se kapela vrátila do Prahy, ale ne proto, aby zde vystupovala, nýbrž aby se seznámila s místní kulturou. Anton Corbijn, jejich dvorní fotograf, zachytil tuto návštěvu v úchvatné sérii fotografií, později zveřejněné v knize "The Strangers".
Vliv Depeche Mode na Českou republiku, zejména v období politických a společenských omezení, nelze podceňovat. Jejich hudba a přítomnost nabízela pohled do jiného světa a inspirovala fanoušky k pocitu svobody a kreativity. Příběh jejich pražského koncertu z roku 1988 zůstává svědectvím o síle hudby, která dokáže spojovat a inspirovat napříč hranicemi a ideologiemi.
Zdroje: depechemode.cz, g.cz, dobrenoviny.cz