Jižní Čechy jsou místem, kde si svou chalupu pořídilo hned několik známých osobností, například Jan Hrušínský, Petra Janů, Zdeněk Troška či Pavel Liška. A staré stavení tu v rámci dědictví získala i oblíbená herečka Dana Morávková. Další nemovitost pak zdědila také na Náchodsku.

Dům plný odpadků

Usedlost s domem v obci Vrchoviny na Náchodsku patřila původně strýci herečky. Byl ovšem psychicky nemocný a celý dům doslova zaskládal odpadky. Ty byly jak v domě, tak venku na dvorku.

Pro Danu Morávkovou tak byl objekt připomínající skládku spíše přítěží. Jen vyklizení nepořádku by stálo nemalé peníze, o nákladech na rekonstrukci zchátralého domu ani nemluvě. Hned tedy věděla, že statek prodá. I přes jeho neutěšený stav se jí to nakonec podařilo a je zjevné, že nový majitel začal statek i jeho okolí dávat do pořádku.

Usedlost po mamince

Zchátralý statek na Náchodsku ale nebyl jedinou nemovitostí, kterou Dana Morávková v minulých letech zdědila. Po smrti maminky jí připadla také polovina stavení na jihu Čech u Strakonic, a to v obci Měkynec.

Na tento dům s malebnou zahrádkou a kouzelným výhledem na rybník má herečka jen krásné vzpomínky. „V jižních Čechách jsem se narodila a trávila jsem zde u babičky a dědy každé léto,“ svěřila se herečka.

Pražská holka

I přesto, že má s chalupou na Strakonickou spojené krásné vzpomínky na své dětství i maminku, moc často sem nejezdí. Podle svých slov je totiž typická pražská holka.

„Já i manžel milujeme Prahu, tady je nám nejlépe. Náš podkrovní byt ve Vršovicích jsme si zamilovali. Kochám se výhledem na Prahu, který je podle mě k nezaplacení,“ podotkla herečka.

Vyhovuje jí prostor, záplava denního světla i poloha nedaleko centra, což oceňuje obzvláště ve chvílích, kdy musí být na natáčení brzy ráno. Považuje se za typicky městský typ. Občas na chalupu po mamince zajede, ale je to hodně sporadické. Klasická chalupářka z ní prý už asi nikdy nebude.

Zdroje: idnes.cz, ahaonline.cz, blesk.cz