Říká se jí všelijak – psí routa, židovo třesení, koření pro divej pláč. Přezdívek má spoustu, ale oficiální název jeden – zemědým lékařský. Je to hodně nenápadná bylinka, kterou lidé příliš neznají. Možná i proto, že se na ni pohlíží jako na plevel. Přitom nám toho má hodně co nabídnout.

Proč zemědým?

Bylinka, která byla známá už ve starém Řecku, dostala tohle jméno nejspíš proto, že její listy vypadají lehce očouzeně. Existuje ale druhý výklad jména, a sice, že při pálení její suché natě se ze země valí dým.

Co obsahuje

Složení bylinky napovídá, že se jedná o skutečný poklad. Najdete v ní opiové alkaloidy, třísloviny, hořčiny, sliz a další látky. Její velmi důležitou vlastností je podpora vylučování vody z organismu a celkové pročištění.

Čistič krve

A u čištění ještě chvilku zůstaňme, protože již starověcí lékaři věděli, že čaj ze zemědýmu silně čistí krev. Právě to je jeho hlavní léčebné uplatnění. Kromě toho také upravuje její špatnou srážlivost a má pozitivní vliv na červené krvinky.

Proč je důležité pečovat o krev

Tahle životadárná tekutina roznáší cévami výživné látky a kyslík do všech orgánů. Naopak pomáhá odvádět z těla odpadní látky, například oxid uhličitý. Přesněji řečeno je přenáší do plic, jater a ledvin, která tělo zbavují toxinů.

Pokud je krev zanesená, tedy moc hustá, mohou se v ní tvořit krevní sraženiny, což je nebezpečné a vzniká riziko mozkové mrtvice nebo infarktu.

S pomocí bylinek dodáte tělu látky potřebné ke krvetvorbě, především železo, vitamin C a B. Zdravá krev navíc zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, zbaví vás únavy a dodá dostatek energie.

Samozřejmě je třeba myslet na to, že práci bylinek při čištění krve, tedy v tomto případě zemědýmu, podpoříte i zdravým životním stylem a pohybem, které jsou pro zachování dlouhodobého zdraví nezbytné.

Jak zemědým užívat

Příprava nálevu, či chcete-li čaje, je poměrně jednoduchá. Jednu lžičku sušené natě zemědýmu nasypete do hrnu, zalijete čtvrt litrem vroucí vody, přiklopíte pokličkou nebo talířkem a necháte patnáct minut louhovat. Pak scedíte. Pije se dvakrát denně půl hodiny před jídlem.

Pokud budete nálev užívat zevně, například při péči o problematickou pleť nebo hemeroidy, postup je následující: odvážíte si 20 g sušené natě, kterou vsypete do kastrůlku a zalijete čtvrt litrem vody. Přivedete k varu, následně odstavíte a necháte dvacet minut louhovat. Poté scedíte.

Na co si dát pozor

Zemědým se nedoporučuje užívat během těhotenství a kojení. Rovněž myslete na to, že bylinky představují pouze doplněk k základní léčbě, která patří do rukou lékaře. Pokud se léčíte, vždy jej musíte o používání bylinek informovat, aby nedošlo k lékové interakci, případně nevznikla alergická reakce.

zdroj: www.awashop.cz, www.ireceptar.cz, bylik.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Jak jste spokojeni s tímto článkem? Budeme vděční za vaši upřímnou zpětnou vazbu. Předáme vaše hodnocení redaktorovi, aby se mohl nadále zlepšovat.

Fantastický článek, skvěle napsané, sdílím s přáteli. 0
Článek mě sice pobavil, ale má nedostatky, spíše průměr. 0
Slabé, nic nového, redaktor by se nad sebou měl zamyslet. 0