Se skromným rozpočtem 1,2 milionu korun se architekti pustili do snahy vytvořit obydlí, které by bylo cenově dostupné a zároveň krásné. Výsledkem je domek o rozloze 35 metrů čtverečních, který je důkazem toho, že méně může být skutečně více. Rekreační dům, který architekti Jan Holub a Tomáš Hanus nazvali " Dům-plot", krásně splývá s okolní krajinou a nabízí úchvatný výhled na město Sušice a Šumavu za ním.

Architektonická symbióza s prostředím

Jedním z nejvýraznějších rysů chaty je její bezproblémové propojení s okolím. Fasáda, vytvořená z nehoblovaných střešních latí, a výrazný plot, který splývá se štítem chaty, vytvářejí harmonické spojení s okolní přírodou. Tato konstrukční volba nejenže poskytuje soukromí před zvědavými pohledy, ale díky strategicky ztenčeným latím také udržuje vizuální dialog s přilehlým lesem.

Klíčovou roli hraje i barva, architekti zvolili zářivě červenou, která odráží tradiční odstíny místních chalup a plotů. Tato volba není pouze estetická, ale slouží k ukotvení domu v regionálním kontextu a vytváří pocit sounáležitosti a kontinuity.

Prostor moderní jednoduchosti

Interiér chaty je postaven na využití prostoru a efektivitě designu. Otevřený půdorys maximalizuje dostupnou plochu, pouze koupelna a toaleta jsou odděleny kvůli soukromí. Použití překližky druhé jakosti a betonové podlahy podtrhuje úsporný přístup projektu, zatímco začlenění nábytku vyrobeného na zakázku zajišťuje, že žádný prostor nepřijde nazmar.

Velké okno působí jako ústřední prvek obytného prostoru, rámuje přírodní krásy venku a naplňuje prostor světlem. Koupelna, nápaditě vyvedená v modré barvě, dodává interiéru barevný nádech, který kontrastuje se zbytkem domu.

Speciální design

Výrazným prvkem chaty je její zakřivená střecha. Jedinečný tvar střechy není jen architektonickým výstřelkem, ale má dvojí účel – odráží horizont krajiny, čímž vytváří vizuální harmonii s řadou chalup za ní, a dodává budově osobitý charakter. Inovativní konstrukční prvek byl výsledkem náhodného nálezu – ohnutých střešních trámů, které byly levné a zároveň vizuálně působivé.

Architektonický experiment

Projekt sloužil také jako praktický experiment pro architekty, kteří se kvůli nepředvídaným okolnostem ujali stavebních prací sami. Toto přímé zapojení do stavebního procesu umožnilo praktičtější přístup k projektu a výsledkem je stavba, která plně realizuje vizi architektů, a to i přes omezení daná rozpočtem.

Chata v Sušici je ukázkou moderního architektonického myšlení a dokazuje, že s kreativitou a odhodláním lze dosáhnout luxusu i s omezeným rozpočtem.

Zdroje: gpaf.cz, cc.cz, earch.cz