Příběh není jen o architektonickém mistrovství, ale také o udržitelných stavebních postupech a respektu k místnímu dědictví a životnímu prostředí.

Zdroj: Youtube

Základy proměny

Počátek projektu byl založen na filozofii opětovného využití a posílení stávajících struktur. Původní zdi, pozůstatky budovy důlní společnosti, byly důmyslně zakomponovány do nového návrhu. Tyto stěny nyní slouží dvojímu účelu – jsou připomínkou historické minulosti místa a poskytují sekundární zpevnění terénu, čímž zajišťují stabilitu objektu.

Pohled do okolních lesů

Chata je směsí tradičních a moderních architektonických prvků. Poskytuje soukromí od parkoviště s uzavřeným průčelím, zatímco velká prosklená stěna směřuje na terasu a otevírá se do klidného lesa.

Strategické umístění není pouze estetické, ale slouží i praktickým účelům. Les působí v létě jako přirozený ochlazovač a v zimě jako ochranná bariéra a ukazuje harmonické splynutí architektury s přírodním prostředím.

Symfonie materiálů

Ve stavbě převažuje použití místních materiálů, jako je kámen a dřevo, které dodávají chalupě nejen rustikální kouzlo, ale přinášejí také ekologické výhody. Dřevo, které je známé svými vlastnostmi regulujícími vlhkost, a hliněná omítka, schopná absorbovat vlhkost, pachy a toxiny, zajišťují zdravé a vyvážené mikroklima uvnitř domu.

Tlukot srdce architektury

Interiéru pak dominuje jedinečný prvek – úzký skleněný krb zavěšený v centrálním prostoru. Je zdrojem tepla a zároveň do interiéru vnáší světlo a pocit otevřenosti. Sklo umožňuje nepřerušovaný tok světla a vytváří útulnou, přitom moderní atmosféru, která vybízí obyvatele k setkávání a propojení.

Spojení s minulostí

Konstrukce budovy je kombinací cihel, železobetonových stěn a dřevěných stropů. Střecha a fasáda jsou tvořeny dřevěným a kovovým obkladem, štít a spodní část budovy zdobí štípaný kámen. Výběr materiálů a konstrukce je poklonou místnímu hornickému dědictví, které je do návrhu jemně začleněno prostřednictvím použití naolejovaného dřeva a kovových odstínů spolu s odkazy na hodrušskou krajku v tapetách, zábradlí a lampách.

Útulné zákoutí

Funkčnost a estetika jdou v interiérech ruku v ruce. Ve vstupním podlaží se nachází společná kuchyně, jídelna, obývací pokoj a terasa s výhledem na les. Lyžárna, obložená hliněnou omítkou, představuje centrální prostor chaty, na který navazuje dřevěné schodiště vedoucí na galerii a do podkrovního rodinného pokoje.

Celý prostor je všestranně využitelný, slouží jako útulné zákoutí pro odpočinek i koutek pro děti, doplněný sítí na galerii, kde je možné si lehnout a užívat si vnitřního prostředí.

Zdroje: marianne.cz, mojdom.zoznam.sk, relaxmagazin.sk