Když chalupu manželé Jirákovi pořizovali, byla to ruina. „V podstatě jsme si pořídili hospodský sál s dvanácti stoly a šedesáti židlemi,“ zavzpomínal Oto Jirák. K domu náležel i rozsáhlý pozemek, který však zahradu nepřipomínal ani v nejmenším. Byla to jen holá půda.

Zajímavá historie

Jirákova chalupa má za sebou dlouhou historii. Píše se o ní dokonce i v kronice zámku v Mnichově Hradišti. Šlo totiž o tehdy vyhlášenou hospodu na cestě do Žitavy. Písemná zmínka o objektu pochází z roku 1557.

Roubenka má za sebou i smutné události. V roce 1809 v ní vypukl požár a musela být o rok později znovu postavena. Po sametové revoluci roku 1989 ji v rámci restituce získal potomek bývalých majitelů. Do pronájmu si hospodu vzalo JZD i obec a roky se tu konaly například svatby.

Roubenka za kuponové knížky

Herec chalupu objevil úplnou náhodou. Vozil tehdy svého starého otce po okolí, aby opět viděl místa, která měl rád a která v mládí prochodil se skauty. A při jednom z těchto výletů narazili na polorozpadlou roubenku. Hned herci padla do oka.

Chalupu vyměnil za knížky z kuponové privatizace, které Otovi a jeho ženě věnoval právě hercův otec. Bez nadsázky se tak dá říct, že chalupu by nikdy neobjevil ani nepořídil bez svého tatínka.

Vzpomínky na dětství

Aby chalupu o devíti místnostech dali do kupy, stálo to hodně peněz a námahy. Výsledek ale rozhodně stojí za to. Kuchyň vybavil Ota Jirák tak, aby mu co nejvíce připomínala kuchyň jeho babičky. Při rekonstrukci se snažili zachovat vše, co šlo. Původní jsou tak například trámy nebo krb.

Rustikální nábytek a starožitné kousky dodávají domu působivou atmosféru. Zajímavým prvkem jsou i tajné dveře do ložnice, které na první pohled vypadají jako šatní skříň.

Velká zahrada

Chloubou Jirákových je také rozlehlá zahrada. Na pozemku o výměře asi 6000 metrů čtverečních byla původně jen holá půda. „Nebyl tu ani jeden keř či strom. Postupně jsme to tu osázeli a zahrada se nádherně rozrostla,“ konstatoval Ota Jirák.

I když se o zahradu manželé pečlivě starají, dvakrát ročně jim přijedou pomoci i profesionální zahradníci. Výsledek je ale úchvatný, mezi stromy jim v sezoně rostou i houby. „Stromů je tu mnoho, můj nejoblíbenější je ale liliovník tulipánokvětý. Kvést začal až po sedmi letech, ale čekání se vyplatilo. Jeho oranžové květy podobné orchidejím jsou naprosto jedinečné,“ dodal herec.

Zdroje: sedmicka.tyden.cz, idnes.cz, cnn.iprima.cz