V hlavní roli dědy Komárka, jehož venkovský příbytek se stal ústředním bodem děje, se představil Josef Kemr.

Výrazná změna

Ústřední místo, kde se odehrávala většina děje filmu, byla malá chalupa v obci Radešice, která se nachází v okrese Příbram. Po téměř pěti desetiletích se však původní stavení výrazně proměnilo. Kdysi prostá chalupa s bílou fasádou ustoupila modernímu domu omítnutému žlutou barvou s rozlehlou zahradou, i když si zachovává své kouzlo samoty.

Dezolátní stav

Proměna chalupy začala, když ji v roce 1988 koupil Václav Kašpar. V té době byl objekt v dezolátním stavu s částečně chybějící střechou a poškozen vodou. Majitel musel přistoupit k rozsáhlým opravám, a nakonec sídlo od základu přestavěl. Jeho úsilí od té doby proměnilo kdysi zchátralou chalupu v půvabné rodinné sídlo, které sice není přístupné, ale stále přitahuje pozornost filmových nadšenců a turistů.

Dnes z původních filmových kulis zbyla jen stodola a malá kůlna.

Záchrana mlýnu

Dalším zajímavým místem spojeným s filmem je mlýn, který se ve snímku "Na samotě u lesa" také objevil. Historický objekt, který se nachází v obci Nedvězí na Benešovsku, sloužil jako víkendový domov mlynáře Radima Zvona v podání Ladislava Smoljaka. Postava se zapsala do paměti, když ve mlýně předváděla kuňkání žab nebo vyprávěla legendární příběh o vodníkovi.

Mlýn, stejně jako chalupa, v průběhu let chátral, ale nedávno byl naštěstí novými majiteli obnoven.

Uchován ve vzpomínkách

Dnes stojí dům v Radešicích a mlýn v Nedvězí nejen jako obytné objekty, ale také jako kulturní památky, které oslavují generace diváků. Dokazují, jak může film ovlivnit místa reálného světa a proměnit je v poutní místa filmových nadšenců. I když se původní prostředí vyvíjí, duch filmu "Na samotě u lesa" žije dál, uchován ve vzpomínkách jeho diváků a v odkazu jeho lokací.

Zdroje: msn.com, extra.cz, hvodnimlyny.cz