Jednou z vynalézavějších reakcí na krizi bydlení je přeměna pouličního kontejneru na obytný prostor. Gregory Kloehn, povoláním designér, se do takového projektu pustil. Během sedmi měsíců přeměnil standardní pouliční kontejner na plně funkční obydlí. Kompaktní obytný prostor zahrnuje kuchyňský kout, toaletu, sprchu, obývací část a ložnici.
Kontejner se dokonce může pochlubit malou střešní terasou vybavenou taneční tyčí a venkovním grilem spolu s minibarem a mixážním pultem, což z něj činí nejen obytný prostor, ale i potenciální místo pro pořádání večírků.
Podzemní bydlení v Kolumbii
V Kolumbii našel pár netradiční domov v nepoužívaném městském kanálu. Oba žijí už více než dvě desetiletí v prostoru o rozloze 6 metrů čtverečních pod ulicí, a to i se svým psem. Nejedná se o žádné přepychové bydlení, ale je zadarmo a hlavně jsou zde spokojeni. Jejich skromný příbytek je vybaven postelí, policemi, rádiem a televizí.
Manželům chybí tekoucí voda, a tak si vystačí s dešťovou vodou na koupání. K výběru bydliště je vedla spíše nutnost než touha po nevšedním bydlení, zejména v době, kdy se potýkali s nezaměstnaností a drogovou závislostí v bouřlivé éře Pabla Escobara.
Osud chudých v Hongkongu
Ještě smutnější je ponurá realita "domů v kleci" v Hongkongu. V tomto bohatém městě se za fasádou luxusu skrývají drsné životní podmínky pro ekonomicky znevýhodněné osoby. Takzvané klecové domy, často ne větší než rakve, jsou naskládány v budovách po celém městě.
Obyvatelé, často nemajetní, svobodné matky a rozvedení lidé, sdílejí společné kuchyně a koupelny s mizivým soukromím. Na chodbách nebezpečně visí elektrické vedení a pokoje trpí špatným větráním. Navzdory nelidským podmínkám jsou klecové byty pro mnohé poslední možností, o něco lepší než bezdomovectví.
Ekonomická nerovnost
Tyto příklady alternativních řešení bydlení odrážejí širší trend přizpůsobivosti tváří v tvář finančním omezením. I když kreativita v oblasti bydlení může někdy vést k inovativním obytným prostorům, jako je Kloehnův kontejnerový dům, častěji vede k nestandardním životním podmínkám pro méně šťastné.
Rozdíl mezi vynalézavostí, s jakou se vytvářejí domy z kontejnerů a kanálů, a zoufalstvím, které lze nalézt v hongkongských klecových domech, podtrhuje hluboký dopad ekonomické nerovnosti na základní lidské potřeby.
Zdroje: tn.nova.cz, stoplusjednicka.cz, tyden.cz