Antonín Panenka se sice narodil v Praze a celé dětství prožil v Moravské ulici na Vinohradech, ale pouhé čtyři kilometry od Nespek měli jeho rodiče chatu. Přímo v Nespekách pak měli chatu rodiče Panenkových spolužáků, za kterými o prázdninách pravidelně jezdil. Když se s manželkou rozhodl odejít z Prahy a najít si klidnější bydlení, Nespeky byly jasnou volbou.

Nejdříve okál, pak dvojdům

Cesta k vysněnému domu byla trochu klikatá. Panenka měl v místě nejprve montovaný okál, který s rodinou využíval jako chatu. Trávili zde volné víkendy a někdy i Vánoce.

Když se s manželkou rozhodli, že se do Nespek odstěhují natrvalo, zvažovali všechny možné varianty. Nakonec okál prodali a o pár metrů dál postavili dvojdům. To proto, že otázku bydlení řešila tehdy i jejich dcera. Ta potom obývala jeden dům, druhý Panenka s manželkou a do horního patra se nastěhoval jejich syn. Celá rodina byla tedy pohromadě.

Vzpomínky na dětství

Rozhodnutí odejít z Prahy na venkov bylo podle Panenky logickým vyústěním aktuální situace. Po letech čilého společenského života toužil po klidu. „Život je tu příjemnější, lepší. Načerpáte energii, můžete se realizovat na zahradě, nebo zajít jen tak na procházku či do lesa na houby,“ konstatoval Panenka.

Zásadní pro něj bylo, že se rozhodli žít v místě, které důvěrně znal. Jezdil sem totiž už od šesti let. "Řeka Sázava je mé dětství. Chodil jsem tu rybařit, s kamarády jsme se tu koupali a samozřejmě taky hráli fotbal. Vždycky se mi tu líbilo,“ řekl Panenka.

Výhody rodinného bydlení

Antonín Panenka si pochvaloval, že má celou rodinu takřka pod jednou střechou. „Dcera ke mně občas zašla na pivo, já jsem se zase chodíval k ní koupat do bazénu. Bylo to tedy oboustranně výhodné,“ prohlásil Panenka.

Bydlení na vesnici také pomohlo bývalému fotbalistovi prolomit jednu slabinu. V dětství ho pokousal boxer a od té doby se bál psů. S novým bydlením si ale pořídili čtyřnohého kamaráda Bena a od té doby byl jeho strach ze psů pryč. S milovaným Jackem Russellem se vše prolomilo jako mávnutím proutku.

Zahrada spíše na okrasu

K zahradničení nikdy moc vztah neměl, ta jeho je proto spíše okrasná. A starost o ni leží na bedrech především jeho manželky. On sám nejraději tráví volné dny na bílé pohovce venku na terase, hned vedle jeho oblíbené infrasauny. Využívá ji hlavně v období od podzimu do jara a perfektně po ní zrelaxuje.

Pohled do krásně upravené zahrady ho ale vždy dokáže potěšit. „Pokaždé z toho mám dobrou náladu. Dívat se do zahrady hned poté, co se ráno probudím, mě naplňuje optimismem,“ svěřil se Panenka. Při výběru místa k životu považuje Panenka za nejdůležitější to, že je třeba najít lokalitu, kde se vám líbí. Pak už prý moc nesejde na tom, jak velký či malý dům máte. "A klíčoví jsou také dobří sousedé. A ty my tu máme," uzavřel Panenka.

Zdroje: novinky.cz, idnes.cz, receptyprimanapadu.cz