Hlavním úkolem bunkru na Bülowstrasse bylo chránit pacienty, zejména novorozence a jejich matky, a také poskytovat klidné prostředí pro lékařské operace. Na rozdíl od mnoha jiných válečných staveb, které byly buď zničeny, nebo znovu použity, zůstal tento bunkr z velké části nedotčen, zachoval si spojení se svou historickou minulostí a zároveň přijal novou roli v současném městském životě.

Ambiciózní projekt

Po válce byl bunkr na Bülowstrasse do značné míry zapomenut, dokud si ho nevšimli Thomas Schacht a Ruth Kramerová, dva architekti, kteří v jeho stoické betonové podobě spatřili potenciál. V roce 2013 se pustili do ambiciózního projektu přeměny válečného reliktu na sofistikovaný bytový komplex, v němž se mísí historické prvky s moderním designem.

Zachování historie

Přeměna bunkru na loftový byt byla náročná, řídila se přísnými zákony o ochraně památek, které vyžadovaly citlivý přístup k zachování a renovaci. Schacht a Kramer pečlivě zachovali robustní betonovou konstrukci budovy a zavedli pouze jemné úpravy, aby zachovali její historickou integritu. Na jižní a východní straně instalovali velká okna, aby interiér zaplavili přirozeným světlem, a umocnili tak rozsáhlý výhled na Hamburk.

Cesta do minulosti

Uvnitř byly původní prvky bunkru pečlivě propojeny s moderními designovými prvky. Drsné textury betonu doplňuje moderní vybavení a decentní barevná paleta, která podtrhuje historický charakter budovy. Skleněné panely v industriálním stylu rozdělují obytné prostory a zachovávají vzdušnost celého bytu.

Jedním z nejvýraznějších prvků je schodiště, kde ze stěn vystupují původní velké zrezivělé trubky, kdysi používané k parnímu vytápění. V suterénu se nachází zrestaurovaný dieselový generátor, který je nyní spíše historickým artefaktem než funkční potřebou, spolu se starými vypínači a elektrickými přístroji, které evokují minulý život bunkru.

Bydlení v díle minulosti

Dnes bunkr nabízí jedinečný zážitek z bydlení. Stojí jako soukromé útočiště uprostřed ruchu centra Hamburku. Podkrovní apartmány poskytují klidnou atmosféru, která je v ostrém kontrastu s rušným městským prostředím venku. Prvky, jako je původní schodiště s velkými zrezivělými trubkami a starým topným systémem, spolu s restaurovaným dieselovým generátorem v suterénu, slouží jako dojemná připomínka minulosti bunkru.

Přepracováním bunkru Schacht a Kramer nejen zachovali kus historie, ale recyklací staré stavby přispěli i k udržitelnému rozvoji města. Projekt slouží jako přesvědčivý příklad toho, jak může architektonická kreativita sladit ochranu historických památek s moderními potřebami, a poskytuje tak cenné lekce v oblasti odolnosti a adaptace.

Zdroje: insidecor.cz, archilovers.com, pragmatika.media