Bleší trh představuje v původním významu místo, kde si lidé mohou mezi sebou vyměňovat či prodávat použité předměty. Tradice, uvolněná od nutnosti obchodní koncese a účetnictví pro transakce do 20 000 Kč ročně, má hluboké kořeny v minulosti. Původ termínu sahá až do středověku, kdy se oblečení darované panovníkem svým poddaným stalo předmětem obchodu a s ním se často přenášeli i nežádoucí paraziti.
V současné době jsou bleší trhy v České republice, zejména v Praze, vyhledávaným místem nejen pro lovce kuriozit a starožitností, ale také pro ty, kteří hledají výhodné nákupy nového zboží za bezkonkurenční ceny. Obvykle se konají s příchodem teplejšího počasí, zhruba od března.Kde všude lze v Praze na bleší trh narazit?
U Elektry: Největší blešák v Evropě
Největší bleší trh v Česku a zřejmě i v Evropě je U Elektry v Praze 9. Na ploše 50 000 m² najdete široký sortiment zboží od hraček po bytové doplňky. Jediné, co tu neseženete, jsou živá zvířata, zbraně a alkohol.
Provozní doba trhu je o víkendech od 6:00 do 14:00, což zákazníkům umožňuje vyrazit na lov již s prvními ranními paprsky.
Heřmaňák, ráj vetešnictví
Také v Praze 7 na Řezáčově náměstí se konají pravidelné bleší trhy. Na své si tu přijdete vždy poslední sobotu v měsíci. Blešák je zde v provozu od 9:00 hodin a nabídka je obrovská. Seženete zde vše od oblečení a hraček přes starožitnosti, potraviny, kancelářské potřeby až po desky, bytové doplňky, nádobí či knihy.
Kdo chce na Heřmaňák vyrazit, může dojet metrem C a vystoupit ve stanici Vltavská, nebo sem dojede i tramvají (Strossmayerovo náměstí).
Trhy, které odvál čas
Dříve bylo bleších thů v Praze více. Oblíbené byly například blešáky na Náplavce nebo na Tylově náměstí. Ani jeden z nich se už ale v dnešní době nekoná. Kvůli covidové pandemii byl uzavřen i bleší trh na terminálu Žižkov.
Retro okénko
Fenomén bleších trhů není v České republice novinkou. Již za totality se lidé scházeli na Černé louce v Ostravě nebo v pražském areálu Sparta k obchodu s použitými věcmi. Po ukončení činnosti Sparty se trhy přesunuly do areálů Reitknechtka a později na seřaďovací nádraží Smíchov. Od roku 2003 se trhy konaly v areálu OBZOR a od roku 2005 v prostoru ČKD Kolbenova.
Nákupy s atmosférou
Historie a charakter bleších trhů odráží lidskou touhu po výměnném obchodu a prodeji nepotřebných věcí, což je tradice stará jako lidstvo samo. V Evropě, a zejména v zemích jako Německo, Holandsko či Švýcarsko, se bleší trhy těší velké oblibě mezi domácími i mezi turisty.
A Česká republika není výjimkou. Na bleších trzích lze nejen najít jedinečné předměty s příběhem, ale také prodat věci, které již doma nevyužijete. Je to místo setkání, výměny a nezapomenutelných zážitků. Pokud tedy hledáte nejen výhodný nákup, ale i kus historie, pražské bleší trhy jsou tou pravou volbou.
Zdroje: blesitrhy.cz, refresher.cz, cs.wikipedia.org