Vzestup Antonína Běly

Zdroj: Youtube

Antonín Běla se narodil 4. ledna 1944 v Plzni a byl členem romské skupiny kalderašů. Jeho vzestup k moci v kriminálním světě byl poznamenán řadou závažných trestných činů. Podílel se na ilegálních přechodech hranic, ublížení na zdraví, spekulacích a obchodu s automobily a zbraněmi. Jeho jméno bylo také spojeno se dvěma případy vražd, což mu upevnilo obávanou pověst.

Bělův vliv v českém podsvětí byl značný. Měl řadu nepřátel a nebál se zapojit do jakéhokoli zločinu, aby si udržel své postavení. Konexe, které měl, sahaly hluboko a jeho činy byly často zahaleny tajemstvím a násilím.

Osudná noc

Dne 14. dubna 1996 byl Antonín Běla brutálně zavražděn. Skupina neznámých mužů vnikla k němu do vily v Úvalech u Prahy a zastřelila jej. Útok byl nemilosrdný. Ze samopalu ráže 9 × 19 mm Parabellum bylo vypáleno přibližně 40 ran. Nejméně 22 z nich zasáhlo svůj cíl a zajistilo Bělovi okamžitou smrt. Navzdory vyšetřování zůstává i dodnes totožnost útočníků neznámá. Podezření padlo na Bělova spolupracovníka Františka Mrázka a jeho bývalého bodyguarda Pavla Šrytra. Toho nakonec soud pro nedostatek důkazy z vraždy zprostil.

Život po tragédii

Bělova rodina několik dalších let obývala vilu v Úvalech. Kvůli obavě o svou bezpečnost však učinila řadu bezpečnostní opatření, včetně montáže mříží do oken a dveří. Bělova manželka Marie zůstala v domě až do listopadu 2022, kdy pak údajně spáchala sebevraždu.

Dům na prodej

Nedávno se vila, kde byl Antonín Běla zavražděn, objevila na trhu s nemovitostmi. Dům, který je uveden na webu Sreality.cz, stojí necelých 13 milionů korun. Inzerát vyzdvihuje potenciál nemovitosti a popisuje ji jako rodinný dům v klidné části Úval u Prahy. Vila se může pochlubit dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím, v němž je celkem osm místností. Stojí na samostatném pozemku o rozloze 892 metrů čtverečních, který nabízí užitnou plochu 200 metrů čtverečních.

O nechvalně známé historii domu se však nabídka nezmiňuje. Podle Michala Dvořáka z M&M reality je nemovitost ve špatném stavu. Naznačuje, že jde o ideální příležitost pro kupující, kteří chtějí svůj domov zrekonstruovat a upravit podle svých představ. "Nechte se inspirovat možnostmi rekonstrukce tohoto domu s množstvím možností úprav," nabádá potenciální kupce.

Dům s temnou minulostí

Navzdory své ponuré minulosti, kdy byla ve vila spáchána jedna z nejbrutálnějších vražd, představuje dům jedinečnou příležitost pro ty, kteří se zajímají o historii a jsou ochotni nahlédnout za její povrch.

Zdroje: blesk.cz, extra.cz, wikipedia.org