Cesta k chatě začala pro Anife Vyskočilovou před patnácti lety při návštěvě přítelkyně, tehdejší předsedkyně zahrádkářské kolonie v Suchdole. Anife, uchvácená živou energií zdejší oblasti, byla přitahována konkrétním místem s pohnutou minulostí – právě zde se kdysi stala nejhorší letecká havárie v Česku, při které zahynulo 79 lidí. Podařilo se však z trosek letadla vyprostit také 41 živých, což bylo vzhledem k okolnostem považováno za zázrak v dějinách letecké dopravy. Historie místa, protkaná příběhy o přežití a nových začátcích, s Anife rezonovala. Sama popisuje, že pro ni lokalita vyzařovala pozitivní energii.

Od chátrajícího k oslnivému

Získat chatu nebylo snadné. Vzhledem k vysoké poptávce po podobných nemovitostech v oblasti strávila Anife hodně času přesvědčováním předchozího majitele, aby se s domkem a přilehlou zahradou rozloučil. Chata, původně kompaktní jednopokojová stavba, vyžadovala rozsáhlou rekonstrukci. Anife spolu se svým synem Harrym proměnila prostor v nádherně sladěný interiér, který je nyní mezi místními usedlíky oslavován jako nejmalebnější

Renovace přesáhla rámec pouhé estetiky. Bývalá veranda byla důmyslně přeměněna na funkční kuchyň s panoramatickým výhledem do zahrady, díky čemuž se vaření stalo příjemným zážitkem. Navzdory kompaktním rozměrům se chata pyšní útulným uspořádáním s prostornou postelí, televizí a dostatkem úložných prostor, které doplňuje moderní koupelna vybavená toaletou a sprchovým koutem.

Zahrada plná rozkoší

Dotek Anife Vyskočilové je nejvíce patrný na zahradě, kde nahradila původní kaktusy sloužící jako ochrana před zloději květinami a svou oblíbenou zeleninou, hlavně rajčaty, paprikami a dýněmi. Na zahradě se nyní nachází letní kuchyně – ideální pro společenská setkání a kulinářská dobrodružství v teplých měsících. Malý bazén nabízí osvěžující únik z letních veder, obklopený okrasnými květinami, zeleninou a bylinkami, o které Anife pečlivě pečuje.

Společenství a spokojenost

Příběh společnosti Anife není jen o proměně prostoru, ale také o podpoře komunity a čerpání radosti z jednoduchosti. "Byla jsem tak šťastná, miluji zdejší lidi," svěřila se Anife v rozhovoru pro iDnes.cz. Zamýšlí se nad duchem kamarádství mezi obyvateli, kteří pocházejí z různých prostředí a nacházejí útěchu a radost ve svém společném kousku ráje. Pěstují zahrádky, sdílejí jídlo a užívají si kolektivní energii komunity.

Zdroje: living.iprima.cz, idnes.cz, casprozeny.cz