Historie na Ještědu se začala psát, když byl podle kronikáře Johanna Cázela Rohna v roce 1737 na jeho vrcholu vztyčen první kříž. Odolával prudkým větrům a bouřím, symbolizoval duchovní význam hory až do roku 1812. Následně byly na vrchol Ještědu, inspirovány tímto původním, umístěny další dřevěné kříže

Zdroj: Youtube

V roce 1828 byl na počest návštěvy knížete Rohana zřízen Rohanský pamětní kámen, pomník ve tvaru obelisku, který historii hory obohatil o další stupeň.

Pohostinnost na vrcholu

Půvab ještědských výšin začal přitahovat návštěvníky, což přimělo Floriana Haslera a jeho ženu Barbaru, aby koncem 19. století začali nabízet služby rostoucímu počtu turistů. Jejich úsilí spolu s úpravami Horského spolku, včetně prostorné verandy, připravilo půdu pro první rozhlednu v roce 1876.

Rostoucí příliv turistů

Přelom století však přinesl potřebu sofistikovanějšího zázemí, které by uspokojilo rostoucí příliv návštěvníků. V reakci na poptávku veřejnosti se Horský spolek pustil do ambiciózního projektu výstavby nového hotelu, který se mohl pochlubit vyšší kapacitou a nadstandardní úrovní služeb.

Úkol byl svěřen uznávanému libereckému staviteli Schäferovi, který stavbu pozoruhodně dokončil během pouhých šesti měsíců. Slavnostní otevření tohoto architektonického zázraku se konalo 13. ledna 1907 a představovalo kamennou stavbu s 23metrovou věží, 23 pokoji pro hosty, ubytovnou, salonkem a rozsáhlou verandou.

Ikonická věž Ještěd

V roce 1963 došlo k tragédii, když ničivý požár ukončil tuto kapitolu historie Ještědu. Přesto se nezdolný duch regionu projevil při stavbě nové budovy, která byla zahájena v roce 1965. Stavba, která nově definovala panorama Ještědu, byla výsledkem spojení geniality architekta Karla Hubáčka a stavebního inženýra Zdeňka Patrmana.

Jejich vize, realizovaná v letech 1966 až 1973, nejen uctila odkaz hory, ale také ji posunula do moderní doby.

Ještědský odkaz pokračuje

Odvážná konstrukce a architektonický styl nové věže okamžitě zaujaly domácí i zahraniční veřejnost. V roce 1969 získal Karel Hubáček za svůj inovativní návrh prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Silueta věže připomínající sci-fi spolu s citlivým začleněním do kuželovitého vrcholu hory etablovala Ještěd jako dominantu české a středoevropské architektury.

Zdroje: jested.cz, liberecaokoli.cz, jestedliberec.cz