Vesnin neuvěřitelný příběh o přežití, houževnatosti a záhadách, které havárii obklopují, je dodnes poutavý pro celý svět.

Zdroj: Youtube

Záhadná tragédie letu JAT 367

Nešťastný let JAT Flight 367 měl být rutinní, ale změnil se v katastrofickou událost. Nad Srbskou Kamenicí v Československu vybuchla v zavazadlovém prostoru letadla bomba, která způsobila rozpad letadla ve vzduchu a připravila o život 27 lidí. Otřesný pád z výšky 10 kilometrů přežila pouze Vesna Vulovićová.

O příčině havárie se objevily dvě teorie, viníky se však nikdy nepodařilo dopadnout. K odpovědnosti se původně přihlásila chorvatská protisrbská organizace Ustaša, její tvrzení však zůstává neověřené. Druhá teorie předpokládá, že jugoslávské letadlo mohlo být omylem zaměřeno československou protivzdušnou obranou. Vesna později zmínila, že toho dne cítila zlověstná znamení, zejména pilotovy neobvyklé předtuchy o jeho rodině.

Zázračné přežití a uzdravení

Vesnina pozice v zadní části letadla se ukázala jako klíčová. Letadlo narazilo do strmého svahu a zpomalilo svůj sestup mezi stromy a větvemi. Přestože Vesna utrpěla četná zranění včetně zlomenin končetin, obratlů a poranění lebky, přežila díky rychlé pomoci místních obyvatel, mezi kterými byl také lesník Bruno Henke a velitel hasičů Zdenek Kubík. Díky rychlému jednání zachránců a své odolnosti letuška přežila.

Vesna strávila 16 měsíců v různých zdravotnických zařízeních, z toho 27 dní v bezvědomí. Její přežití se stalo senzací, která upozornila na schopnosti československého zdravotnického systému a vzbudila naději po celém světě. Zejména Čechoslováci si mladou letušku oblíbili a během jejího zotavování ji zasypávali dopisy a dárky.

Nová definice odolnosti

Navzdory rozsáhlým zraněním Vesna Vulovićová boj o život zvládla a zřejmě i díky svému mladému věku se rychle zotavila. Překvapivě netrpěla žádným psychickým traumatem, což svědčí o její mimořádné síle charakteru.

Její přání vrátit se do práce do jednoho roku od havárie narazilo na odpor letecké společnosti. Místo toho strávila Vesna následující roky prací v kanceláři. Přesto si nechtěně vysloužila zápis do Guinnessovy knihy rekordů za přežití nejvyššího volného pádu bez padáku.

Životní zvraty

Vesna se v roce 1977 vdala, ale o deset let později se rozvedla. Toužila po mateřství, ale čelila četným těhotenským komplikacím a zážitkům blízkým smrti. V pozdějších letech si zvolila život v samotě. Její vztah k Srbské Kamenici však zůstal silný. Pravidelně navštěvovala místo havárie, aby položila květiny a setkala se s lidmi, kteří jí zachránili život, což jí mezi jugoslávskou komunitou vyneslo přezdívku "čarodějnice Vesna".

V roce 1991 odešla Vesna do důchodu a žila v malém bělehradském bytě se svými třemi milovanými kočkami. Její život tragicky skončil v roce 2016, kdy byla nalezena ve vaně. Přesná příčina smrti zůstává neznámá, ale vzhledem k jejím problémům se srdcem je možné, že právě srdce, které před lety vydrželo nepředstavitelný pád, nakonec vypovědělo službu.

Zdroje: medium.seznam.cz, lifee.cz, eurozpravy.cz