Šumava je známá svým nehostinným zimním obdobím. Sníh zde často pokryl krajinu na dlouhé měsíce a cesty vedoucí k nejbližšímu hřbitovu byly mnohdy neprůchodné. V drsných podmínkách se smrt stávala častým hostem, avšak pohřbení zesnulého nebylo vždy možné okamžitě. Obyvatelé zdejších končin proto museli nalézt způsob, jak důstojně nakládat s tělem zesnulého, dokud nepřijde vhodnější počasí.

Zdroj: Youtube

Tak vznikla tradice umrlčích prken. Zemřelý byl oblečen do svátečního oděvu, položen na hladké dřevěné prkno a umístěn do chladné místnosti, kde zůstal až do chvíle, kdy příroda dovolila jeho pohřbení. Umrlčí prkno se tak stalo jakýmsi dočasným odpočinkem pro duši zesnulého.

Symbolika a umění umrlčích prken

V případě, že zemřel člen rodiny, bylo prkno často bohatě zdobeno. Tradičně se na ně malovaly symboly smrti a po pohřbu na jaře se doplňovalo jméno, datum narození a úmrtí zesnulého. K tomu rodina často přidávala verš nebo modlitbu za spásu jeho duše. Umrlčí prkna byla umisťována u cest, na statcích, pod stromy nebo u kaplí, kde mohla připomínat památku zesnulého po dlouhé roky.

Umrlčí prkna se stala nejen předmětem úcty, ale i uměleckým dílem. Místní malíři a řezbáři se na jejich výzdobě podíleli a v průběhu času dokonce vznikaly dílny specializující se na jejich výrobu.

Povídačky a legendy

Záhadný charakter umrlčích prken vedl také ke vzniku různých pověstí. Jedna z nich vypráví o truhláři, který ukradl umrlčí prkno z cesty a použil ho při výrobě postele. Každý, kdo na této posteli ulehl, byl sužován sny o zemřelém, kterému prkno původně patřilo.

Kde dnes můžete umrlčí prkna spatřit?

Pokud chcete na vlastní oči spatřit tato tajemná prkna, vydejte se do německé části Šumavy, tedy do Bavorského lesa. Tam je můžete najít u kapliček, křížků, nebo pod osamocenými stromy. Na české straně Šumavy se dochovaná umrlčí prkna nacházejí například na Kvildě u vstupu do kostela nebo u kapličky v Železné Rudě.

Jedinečný zvyk spojený s úctou k zemřelým je dokladem toho, jak se lidé v nehostinných podmínkách dokázali vypořádat s životními výzvami a jakou důležitost přikládali rituálům spojeným s posledním rozloučením. Umrlčí prkna dnes představují nejen vzpomínku na zesnulé, ale i na nezdolnou sílu a kreativitu obyvatel Šumavy a Bavorského lesa.

Zdroje: kudyznudy.cz, strednicechy.rozhlas.cz, cs.wikipedia.org