Zdánlivě obyčejný den narušila ostrá letecká honička, do níž se zapojila armáda a neidentifikovaný létající objekt, jaký dosud nikdo neviděl.

Dne 12. července 1987 se na poklidném nebi nad Vranovskou přehradou odehrála událost, která se po desetiletí bude vzpírat vysvětlení. Vše začalo, když se na radaru objevil létající objekt, který se nebezpečně vznášel těsně za hranicemi na rakouském území. V reakci na záhadný záblesk na obrazovkách vyslala Československá lidová armáda bitevní vrtulník Mi-24, aby jej prozkoumal.

Zdroj: Youtube

To, co následovalo, však nikdo nečekal. Posádka měla podle rozkazu zpočátku za úkol přiblížit se k záhadnému objektu. Brzy však přišel ještě překvapivější pokyn – objekt sestřelit, protože byl považován za nepřátelský.

Nepolapitelný "doutník"

Když se vrtulník Mi-24 přiblížil ke svému cíli, naskytl se pilotům neskutečný pohled. Sledovaný objekt měl údajně ohromující délku 10 až 15 metrů, což je pro jakýkoli letoun neobvyklá a zarážející velikost. Popisy jeho barvy se liší; někteří svědci tvrdí, že byl tmavý, zatímco jiní si ho vybavují jako stříbrný.

Navzdory rozkazu zasáhnout piloti vrtulníků váhali a ocitli se v nebezpečné pozici. Vznášeli se nad Vranovskou přehradou, oblíbeným místem ke koupání, kde se to hemžilo lidmi. Piloti se obávali katastrofálních následků náhodného odpálení rakety a snažili se zaměřit nevyzpytatelný cíl.

Objekt, který předváděl matoucí řadu manévrů, neustále měnil svou rychlost a trajektorii. Hrál si nebezpečnou hru na kočku a myš a často se vrhal směrem ke Slunci, aby pronásledujícím pilotům zastínil svou polohu. Nakonec jim nepolapitelný objekt zcela zmizel z dohledu.

Zmatená honička

Zprávy ze základny jen umocňovaly záhadu. Vzdálený objekt na radaru náhle změnil kurz a nyní mířil přímo k vrtulníku. Jako zázrakem letoun objekt těsně minul, a to vše bez jakéhokoli vizuálního kontaktu. Záhadný cíl pak pokračoval ve své překvapivé cestě, řítil se nad Brnem nadzvukovou rychlostí, a pak z radarů zcela zmizel. Dodnes není jasné, čeho přesně byli piloti vrtulníku svědky a co se během těchto napjatých okamžiků na obloze odehrálo.

Důvěryhodnost incidentu zvyšují výpovědi údajných očitých svědků. Eduard Nový, bývalý příslušník pohraniční stráže, který byl během události ve službě, tvrdí, že objekt na obloze viděl. Jeho svědectví spolu se svědectvími posádky vrtulníku přispívají k trvající záhadě.

Rychlost neznámého

Zajímavé je, že po incidentu se piloti vrtulníku pokusili vypočítat rychlost objektu. Jejich závěry se pohybovaly od závratných 60 až po ohromujících 2 700 kilometrů za hodinu. Výpočty jen prohloubily záhadu, protože v roce 1987 se žádnému známému letadlu nebo technologii vyrobené lidmi nepodařilo dosáhnout takové rychlosti.

Dlouhodobá záhada

Celá epizoda, od prvního radarového kontaktu až po zmizení objektu, se odehrála během dvou a půl hodiny a svědky i odborníky zanechala bezradné. I dnes, kdy máme k dispozici pokročilé technologie a desítky let výzkumu, zůstávají události osudného dne roku 1987 zahaleny tajemstvím.

Zdroje: zoom.iprima.cz, idnes.cz, reflex.cz