Na počátku 80. let byl stále patrný vliv 70. let, kdy mnoho lidí nosilo rovné vlasy a udržovalo střízlivější účesy. V roce 1982 však nabyla na popularitě trvalá, kdy se jednotlivci snažili definovat nové desetiletí svěžím a dynamickým vzhledem. Ikony jako Cher, Madonna a Jane Fonda inspirovaly masy lidí k odvážnějším trendům, které zahrnovaly objemné a strukturované účesy, jež byly v ostrém kontrastu se stylem 70. let.

Ikonické účesy 80. let 20. století

Jedním z nejikoničtějších trendů osmdesátých let byl mullet, známý jako "vpředu byznys, vzadu party". Tento účes se vyznačoval krátkými vlasy po stranách a dlouhými vlasy vzadu. Byl oblíbený mezi muži i ženami a nosily ho celebrity jako Cher, Patrick Swayze a samozřejmě pro nás nejznámější Jaromír Jágr. Mullet se dočkal různých oživení a stále je předmětem zájmu.

Objemné a kudrnaté účesy

Objem byl významným prvkem účesů osmdesátých let. Mnozí volili kudrnaté účesy, které vypadaly, jako by člověk právě vylezl z postele. Nebyl považován za neupravený, spíše byl znakem dokonalého, módního účesu. Techniky, jako je krepatění, dodávaly účesům punkovou estetiku a velké množství laku na vlasy zajišťovalo jejich výdrž po celý den.

Ofina a asymetrie

V 80. letech byla oblíbeným prvkem také ofina. Ta byla často dlouhá a upravená tak, aby zasahovala až do očí, a pomocí gelu a laku na vlasy se upravovala do špičatých konců. V módě byly také asymetrické účesy, které odrážely zálibu tohoto desetiletí v odvážné a nekonvenční estetice.

Vlasové doplňky 80. let

Žádná diskuse o účesech 80. let by nebyla úplná bez zmínky o pestré a rozmanité škále vlasových doplňků, které tyto styly doprovázely. Všudypřítomné byly gumičky, především velké a barevné, které se často používaly k vytvoření vysokých culíků nebo culíků na stranu.

Tyto doplňky se neomezovaly jen na neformální prostředí; byly základem oblečení do tělocvičny a každodenní módy. Je pozoruhodné, že gumičky přetrvaly jako oblíbený doplněk díky své praktičnosti. Poškození vlasů totiž bylo, v porovnání s tenčími gumičkami, mnohem menší.

Vliv “osmdesátek“

Osmdesátá léta byla pro účesy transformačním obdobím, které se vyznačovalo odvážnými volbami a odklonem od přirozeného vzhledu sedmdesátých let. Styly této dekády, od mulletů po kudrnatou trvalou a používání výrazných doplňků, vystihovaly širší kulturní hnutí směřující k individuálnímu vyjádření prostřednictvím módy.

I když ne všechny aspekty vlasové módy 80. let zůstaly v módě, některé prvky, jako například gumičky, se dočkaly oživení, což dokazuje, že vliv této dynamické dekády stále rezonuje i v dnešní módní době.

Zdroje:  zena-in.cz, zeny.iprima.cz, novinky.cz