Pojďme se ponořit do nezapomenutelných a kontroverzních účesů, které definovaly 80. léta.

Zdroj: Youtube

Vláda mulletů

V 80. letech vládl mullet se svým ikonickým stylem "vpředu byznys, vzadu párty". Překročil hranice pohlaví a stal se univerzálním odznakem coolness. Tento styl prosazovaly celebrity, hudebníci, a dokonce i sportovní ikony jako Jaromír Jágr, a stal se tak synonymem bezstarostného ducha doby.

Čím kudrnatější, tím lepší

Trvalá byla v 80. letech prakticky rituálem. Pro ty, kteří nebyli od přírody obdařeni kudrlinami, představovala trvalá způsob, jak se zařadit mezi kudrnatou elitu. Hodiny strávené v kadeřnickém křesle dokázaly proměnit i ty nejrovnější prameny v kudrliny, které vydržely celé měsíce, i když konečný výsledek někdy připomínal spíše pudla.

Vlna budoucnosti

Když se vytratila fascinace mokrou trvalou, nastoupila touha po krepovitých, texturovaných vlasech. Styl, který se vytvářel pomocí pevných copů nebo inovativních krepovacích žehliček, poskytoval iluzi plné hlavy hustých, vlnitých vlasů. Byl to odvážný výraz, který hraničil s divokostí, zejména pro ty, kteří měli přirozeně husté vlasy.

Objemná mistrovská díla

Klíčovým slovem desetiletí byl objem; účesy zdánlivě soupeřily o výšku. Tupírovací hřeben se stal nejlepším přítelem, který umožnil natupírovat vlasy co nejvýše a když se k tomu ještě přidalo velké množství laku, už vás nemohlo nic zastavit.

Ikona aerobiku

Videa Jane Fondové o aerobiku neinspirovala jen fitness mánii, ale připravila půdu pro vysoký culík. Účes, který byl často posazen na stranu, ztělesňoval energického ducha 80. let. Samozřejmě byl doplněn velkou a barevnou gumičkou.

Punková kreativní vzpoura

V 80. letech také vznikl punk, styl, který se vyznačoval odporem k mainstreamové estetice. Podstřižený culík s dlouhým vyčesaným vrškem a vyholenými boky ztělesňoval rebelského ducha. Styl, důmyslně zpevněný cukrovou vodou, byl punkovou odpovědí na uhlazenější vzhled té doby.

Závěrečné úpravy

Žádná diskuse o účesech z 80. let by nebyla úplná, kdybychom se nezmínili o doplňcích, které účesy dotvářely. Gumičky, čelenky a celá řada barevných příčesků nebyly jen funkční, ale také zásadní součástí stylového étosu osmdesátek.

Ať už se jednalo o mullet, trvalou nebo punkový sestřih, každý trend vystihoval živého, eklektického ducha 80. let. Styly se dnes vracejí na přehlídková mola a do pouliční módy a připomínají nám, že krása je stejně jako umění subjektivní a neustále se vyvíjí.

Zdroje: friseur.com, zena.aktualne.cz, blog.partyzon.cz