V Babylonii a dalších částech Mezopotámie panovalo silné přesvědčení, že nebeské události mohou předpovídat budoucnost. Lidé věřili, že změny počasí nebo podivné chování Slunce a Měsíce jsou znamení, které řídí bohové, aby pozemšťany varovali před katastrofami.
Důkazem toho jsou čtyři hliněné tabulky, pocházející ze středního a pozdního starobabylonského období, jež je datováno přibližně od roku 1894 př. n. l. až do roku 1595 př. n. l. Objeveny byly v Sipparu, starobylém městě jihozápadně od dnešního Bagdádu.
Ačkoli Britské muzeum artefakty získalo již mezi lety 1892 a 1914, nikdo se o ně nezajímal. Přeloženy byly až profesorem babylonštiny na Londýnské univerzitě Andrewem Georgem a nezávislým výzkumníkem Junkem Taniguchi. Své výsledky zveřejnili ve studii, publikované v časopise Journal of Cuneiform Studies.
Zatmění Měsíce
„Zjistili jsme, že řeší jediné téma,” říká Georg. „Popisují, že zatmění Měsíce jsou předzvěstí smrti, ničení a moru.” Podle vědců obsahují více než 60 znamení, založených na tom, kdy a jakým způsobem k tomuto astronomickému úkazu dojde.
Tento sofistikovaný systém lunární analýzy vedl k vysoce detailním předpovědím. Jedna z tabulek například tvrdí, že pokud „zatmění pohltí celý střed Měsíce a náhle se vyjasní, zemře král a dojde ke zničení Elamu,” což je oblast, jež je nyní součástí moderního Íránu. Další upozorňuje, že zatmění krátce před svítáním znamená konec dynastie.
Další znamení hovoří o nedostatku slámy, úhynu dobytka, atentátu, povstání, ztrátě území, moru, hladu, suchu, útoku kobylek nebo porážce ve válce. „Byly to evidentně věci, jichž se největší babylonští králové nejvíce báli," vysvětluje Andrew George.
Podle vědců je možné, že starověcí věštci své predikce zakládali na událostech, které se staly v minulosti. Většina z nich však byla pravděpodobně zapsána pouze na základě jejich představivosti a symbolického myšlení. „Toto zatmění je vyhrazeno pro testování,“ stojí na jedné z tabulek.
Avšak, jak ukazují texty, katastrofy se daly zvrátit. „Pokud předpověď spojená s daným znamením hrozila, byla provedena další věštba. K ní se používaly vnitřnosti obětovaných zvířat. V případě, že nebezpečí přetrvávalo, překročilo se k rituálům k zahnání zla,” popisují autoři studie.
Významný objev
Proto překlad více než 4000 let starých textů, pocházející z oblasti, která je často označována jako „kolébka civilizace“, pomáhá odborníkům dozvědět se více o samotné historii lidstva. Předpovědi zároveň vrhají světlo nejen na psychologii vládnutí, ale také jsou důležité z hlediska vývoje náboženství a vědy.
Bádání ale nekončí. „Ve světových muzeích je možná 500 000 tabulek. Přeloženo je asi jen dvacet procent,” říká George. „Asyriology tak čeká dlouhá, ale vzrušující práce.”
Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.newsweek.com, www.journals.uchicago.edu, www.livescience.com