Jednotka zvaná Svatý oddíl z Théb, elitní bojová jednotka složená výhradně z homosexuálních párů, zanechala v análech řecké historie trvalý odkaz. Příběh této výjimečné armády a jejích odvážných bojovníků je velmi pozoruhodný.

Zdroj: Youtube

Zrození Platónovy vize

Proslulý filozof Platón kdysi přišel s myšlenkou vytvořit vojenskou jednotku složenou výhradně z homosexuálních milenců. Ve svém díle "Symposion", napsaném kolem roku 370 př. n. l., Platónova postava Faidra tvrdila, že taková armáda by byla neporazitelná, protože každý voják by zuřivě bojoval za ochranu své drahé polovičky. Platón slavně napsal: "Žádný člověk není takový zbabělec, aby mu láska nemohla vdechnout odvahu, která by ho učinila rovným nejstatečnějším zrozencům."

Jen několik let po Platónově vizionářské myšlence, kolem roku 378 př. n. l., se mimořádná bojová síla stala skutečností – vznikla jednotka Svatý oddíl z Théb. Eitní armáda, složená ze 150 párů homosexuálních milenců, vznikla jako odnož thébského vojska. Generál Gorgidas, její tvůrce, pověřil nově zformovanou jednotku pochodem do první linie během klíčového střetu mezi Chabriasem a Agesilaem II.

Boj o slávu

Vytvoření jednotky Svatý oddíl z Théb však nebylo pouhou zábavou pro veřejnost. Jedinečná armáda prokázala své schopnosti v mnoha bitvách a sehrála klíčovou roli při vyzdvižení Théb na výsluní. Nejstarší zaznamenané střetnutí se odehrálo v roce 371 př. n. l. v bitvě u Leuktry. Pod vedením dvou generálů, Pelopida a Epaminonda, kteří byli pravděpodobně sami milenci, vyšla jednotka Svatý oddíl jako vítěz proti mocným Sparťanům.

Výběrové členství

Do posvátné thébské skupiny nemohl být přijat jen tak někdo. Generál Gorgidas pečlivě vybíral 300 členů na základě jejich atletické zdatnosti a vojenských zkušeností. Každý pár se držel tradičního řeckého modelu homosexuálních vztahů – starší, dominantní partner a mladší, pasivní. Tyto páry byly vázány vzájemnými závazky lásky, přičemž posvátný slib skládaly před Iolaovou svatyní v Thébách, pojmenovanou po milovaném synovci Herkula.

Intenzivní výcvik

Aby si jednotka udržovala svou zdatnost a připravenost k boji, věnovala se přísnému výcviku. Jejich trénink zahrnoval zápasnické soutěže a tělesná cvičení, která zajišťovala jejich špičkovou fyzickou kondici. Vojáci se také věnovali umění, protože věřili, že z dobře připravených jedinců jsou lepší válečníci. Vzhledem ke Gorgidově minulosti bývalého důstojníka jezdectva se pravděpodobně rozvíjely i jezdecké dovednosti. Jejich výcvik byl považován za rovnocenný s elitními jednotkami Sparty.

Tragický konec

V roce 338 př. n. l. potkal oddíl Svatý oddíl z Théb tragický konec během bitvy u Chaeronea. Tváří v tvář hrozivým silám Filipa II. Makedonského a jeho syna Alexandra bojovala armáda statečně, ale nakonec byla přemožena. Byla obklíčena a měla možnost se vzdát, ale rozhodla se bojovat do posledního dechu. Všech 300 vojáků v bitvě zahynulo, což zanechalo hluboký dojem i na jejich nepřátelích. Filip II. se údajně dojal k slzám, když byl svědkem statečnosti těchto milenců, z nichž se stali bojovníci.

Jednotka Svatý oddíl z Théb zůstává díky své neochvějné oddanosti a odvaze symbolem lásky a statečnosti ve starověkém Řecku. Jedinečné pouto bojovníků a výjimečná vojenská zdatnost zanechaly v historii nesmazatelnou stopu a ukázaly sílu lásky a jednoty i tváří v tvář nepřekonatelné přesile.

Zdroje: historydaily.org, worldhistory.org, newyorker.com