Pravda, která se skrývá za dějem legendární epizody, je zahalena tajemstvím a spekulacemi a odhaluje složitý propletenec reality a fikce.

Rodinná tragédie

Jádrem záhady je rodinná tragédie ve Vonoklasech, vesnici nedaleko Černošic. Příběh, jak jej vyprávějí kriminalisté, se značně rozchází s tím, co se mohlo skutečně odehrát. Spekulace naznačují, že Státní bezpečnost mohla vyprávění pozměnit, snad pod vlivem napětí studené války a závodů o jaderné technologie.

Příběh osudné noci

Ústřední postavou této ságy je Stanislav Jelínek mladší, jaderný výzkumník, o kterého se ucházely Spojené státy kvůli jeho odborným znalostem. Epizoda mrazivě líčí tragickou noc z pohledu mladého Jelinka, která vrcholí děsivou scénou, kdy se střetne se svým otcem se sekerou, což vede ke smrtícímu zápasu v rodinné studni a následnému požáru domu.

Zdroj: Youtube

Trhliny v oficiálním příběhu

Oficiální závěr vyšetřování však vyvolává otázky. Pochybnosti o fyzické možnosti popsaných událostí ve studni, přítomnost záhadného návštěvníka a nevysvětlené zranění rodinného psa, to vše poukazuje na možné trhliny v příběhu.

V současnosti převládají dvě teorie. Jedna z nich předpokládá, že Stanislav Jelínek starší, přemožený psychickým strádáním a hrozícími problémy se zákonem, zorganizoval hromadnou sebevraždu. Druhá předkládá zlověstnější scénář, podle něhož Státní bezpečnost provedla tajnou operaci s cílem kontrolovat Jelínkovu loajalitu v globálních jaderných závodech.

Záhadná zmizení a utajování

K záhadě přispělo i to, že zmizely důležité důkazy, včetně vyšetřovacích spisů a pitevních zpráv, což dále podnítilo spekulace o státním vměšování. Jelínkův následný přesun do Moskvy a pozdější působení na utajované vojenské základně intriky jen prohloubily.

Forenzní přehodnocení a přetrvávající otázky

Vyšetřování soudního znalce Jiřího Strause z roku 2014, včetně počítačové simulace rekonstrukce, naznačuje jiný příběh, který ukazuje na možnost, že vrahem byl ve skutečnosti Jelínek mladší, jehož hrůzný čin Státní bezpečnost kryla. Ukázalo se totiž, že Jelínek mladší nemohl být do studny vhozen jako první s tm, že když vylézal ven, skočil do studny i jeho otec, se kterým pak svedl boj na život a na smrt. Počítačová simulace odhalila, že otcovo tělo by srazilo syna dolů do vody, kde by se mladý Jelínek utopil. Otvor studny byl totiž příliš malý. Jelínek mladší zemřel v roce 2002 a na své verzi trval až do smrti. Přesto je kolem události mnoho nezodpovězených otázek.

Přetrvávající odkaz "Studny"

"Studna" ze seriálu "30 případů majora Zemana" zůstává mrazivou připomínkou složité souhry mezi fikcí, politickým vyprávěním a pravdy. Zatímco diváci budou nad strašidelnou epizodou nadále přemýšlet, skutečný příběh tragédie rodiny Jelínkových možná navždy zůstane záhadnou kapitolou českých dějin.

Zdroje: krajskelisty.cz, armyweb.cz, nasregion.cz