Pod vrstvou hlíny a zeminy totiž ležely stříbrné mince, které tam spočívaly neuvěřitelných 300 let.
Nečekaný objev
Ladislav Frémuth se pustil do opravy septiku, která zahrnovala vyhloubení půdy. Aby se dostal k trubkám hluboko zakopaným v zemi, použil bagr. Když následně zarovnával vykopanou půdu hráběmi, něco ho zarazilo. Na povrchu půdy se objevily stříbrné mince, které se i po staletích uchovaly ve velmi dobrém stavu.
„Když jsem je našel, hned mi bylo jasné, že jde o něco cenného,“ říkal tenkrát Frémuth. Nález ho natolik zaujal, že se pokusil najít podobné mince na internetu. O pomoc také požádal kamaráda, který se věnuje vyhledávání historických předmětů pomocí detektoru kovů. Zkušený hledač byl překvapen množstvím mincí a uvedl, že tolik mincí pohromadě ještě neviděl.
Práce odborníků
Na místo nálezu byli následně přivoláni archeologové, kteří prostor důkladně prozkoumali a zdokumentovali. Během prohledávání nalezli celkem 189 stříbrných mincí, většinou krejcary, tříkrejcary, šestikrejcary a patnácti krejcary z období druhé poloviny 17. století. Mince pocházely především z doby vlády císaře Leopolda I., což činí nález nejen cenným, ale i významným z historického hlediska. Celková hodnota pokladu byla odhadnuta na více než 660 tisíc korun.
Velké zklamání
Přestože Frémuth nalezl poklad a okamžitě ho odevzdal úřadům, čekalo ho velké zklamání. Úředníci mu totiž původně nabídli odměnu pouze 6 000 korun, což bylo mnohem méně, než očekával. „Bylo to velké zklamání a naštvání zároveň,“ řekl Frémuth. Úřady odůvodnily tuto částku tím, že klíčová je hodnota samotného stříbra, nikoliv historický význam mincí.
Nakonec však, po dvou letech a dalších jednáních, byla Frémuthovi v roce 2022 přiznána odměna ve výši 60 000 korun.
Zdroje: tn.nova.cz, irozhlas.cz, vcm.cz