Nečekaný objev
Dr. Mark Holley je ve světě podmořské archeologie známým jménem. Vyzbrojen rozsáhlými zkušenostmi s průzkumem prehistorických podmořských lokalit po celém světě se Dr. Holley vydal na misi pátrání po vracích lodí v Michiganském jezeře. Netušil, že narazí na něco mnohem výjimečnějšího.
Asi 12 metrů pod třpytivými vodami zálivu Grand Traverse odhalil Dr. Holley zvláštní uspořádání kamenů, které se táhlo v délce více než jeden a půl kilometru. Podvodní záhada připomínala menšího bratrance proslulého Stonehenge ve Velké Británii.
Prehistorická záhada
Datovací analýzy potopených kamenů odkryly jejich stáří, které se odhaduje na přibližně 9 000 let. Pro představu, předchází stavbě Stonehenge o neuvěřitelných 4 000 let. Proto si pravěké naleziště u Michiganského jezera vysloužilo přezdívku "michiganské Stonehenge".
Navzdory srovnání se Stonehenge Dr. Holley upřesnil, že toto podvodní místo se od britského megalitu výrazně liší. Podle jeho slov: "Nejde o megalitické naleziště jako Stonehenge. Naleziště v zátoce Grand Traverse Bay lze nejlépe popsat jako dlouhou řadu kamenů.“
Záhada se prohlubuje
Jedním z nejzajímavějších aspektů objevu je tajemství obklopující jeho přesnou polohu. Dr. Holley se z úcty k dědictví předků kmenů Grand Traverse Band of Ottawa and Chippewa rozhodl přesné souřadnice naleziště nezveřejnit. Cílem preventivního opatření je ochránit lokalitu před náhodným zničením.
To vyvolává několik otázek. Kdo postavil záhadnou podvodní stavbu a jaký byl její účel? Jedná se o přírodní útvar, nebo o výtvor dávné, dosud neznámé civilizace, která kdysi prosperovala v okolí Michiganského jezera? Odpovědi zůstávají nezodpovězené, zahalené ve vodách zálivu Grand Traverse.
Skryté poklady jezera Michigan
Přestože Stonehenge u Michiganského jezera vzbuzuje naši představivost, není jediným záhadným podmořským nálezem v této oblasti. V roce 2014 byly při průzkumu Huronského jezera odhaleny stopy po dávné ztracené civilizaci, která je dvakrát starší než Stonehenge a egyptské pyramidy.
V roce 2022 podmořští archeologové z Texaské univerzity v Arlingtonu objevili v Huronském jezeře artefakty kamenných nástrojů staré 9 000 let, které pocházejí z obsidiánového lomu ve více než 3 220 km vzdáleném středním Oregonu. Objev znamenal nejvzdálenější východní nález západního obsidiánu v kontinentálních Spojených státech.
Odhalování dávných záhad Ameriky
Objevy mají potenciál přepsat dávnou historii Severní Ameriky a vrhnout světlo na zapomenuté civilizace, které v těchto oblastech kdysi vzkvétaly. Podmořské stavby však byly do značné míry opomíjeny a zapomenuty, zastíněny slavnějšími archeologickými nalezišti po celém světě.
Zdroje: thebrighterside.news, a-z-animals.com, thearchaeologist.org