Na poklad narazili odborníci v roce 2016, kdy se pustili do rekonstrukce památky. Konkrétně se opravy týkaly sochy panny Marie, sloupu, soklu a schodů. A právě uvnitř sloupu objevili tajemnou schránku, která už byla značně zkorodovaná.

Nález mincí

Mariánský sloup ve Šternberku byl opravován již několikrát, až v roce 2016 ale památka odhalila své ukryté tajemství.

Objevenou schránku odborníci otevřeli v restaurátorské dílně v Olomouci. Uvnitř objevili několik mincí různého data. Některé už byly poznamenané zubem času, jiné byly stále v dobrém stavu. Podle historika, který byl u otevírání schránky, pocházela nejstarší mince ze 17. století, tedy z doby, kdy mariánský sloup vznikl. Postaven byl v roce 1719. Kdo je autorem sloupu, ale není jasné. Odborníci se však domnívají, že památku vytvořili minimálně dva sochaři.

Tajemství, které zůstane ukryto

Ve schránce ovšem nebyly jen mince. Schovával se v ní i drobný křížek, velká plaketa s reliéfem, zbytky medailonku a podle všeho také nějaké písemnosti. Ty se ale nedochovaly, rozpadly se na prach. Historici prach opatrně sesbírali a odeslali na expertizu.

Velkou záhadou je, že ve sloupu byly hned dva otvory připravené k uložení schránky. Druhý však zel prázdnotou. Zda někdy v minulosti i v něm byl ukrytý nějaký poklad, se už asi nikdo nedozví.

Schránku objevili už naši předci

Podrobnější průzkum mincí také odhalil, že experti, kteří schránku v soše našli, nebyli první objevitelé. Obsahovala totiž také mince z 19. století, což je jasný důkaz, že na poklad narazil už někdo podstatně dříve a mince z té doby do schránky přidal.

„Mladší mince pocházejí zřejmě z konce 19. století. Jedna je datována k roku 1885. Lze předpokládat, že právě v té době někdo se sochou manipuloval a k nálezu přidal nové věci,“ řekl kurátor numismatické sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci Filip Hradil.

Šternberk vydal už druhý poklad

Přesto, že podle odborníků je uložení schránky typické pro svou dobu, nejsou prý podobné objevy úplně běžnou záležitostí. „V rámci Olomouckého kraje evidujeme podobné nálezy ještě v Přáslavicích a Klášterním Hradisku v Olomouci,“ upřesnil numismatik Filip Hradil. Dodal, že ve Šternberku jde už o druhý objevený poklad. První byl nalezen v bývalém klášteře Augustiniánů, o čemž svědčí dochované písemné záznamy.

Nový odkaz budoucí generaci

Předměty objevené v roce 2016 putovaly do Vlastivědného muzea v Olomouci, kde je čekal odborný konzervátorský zásah.

Otvor pro schránku uvnitř sloupu ale prázdný nezůstal. Vedení radnice se rozhodlo vložit do něj novou schránku a ke starým předmětům přidalo i pamětní mince k 720. výročí založení města. Pokud budoucí generace na poklad narazí, bude je tak čekat i překvapení z 21. století.

Zdroje: olomoucky.denik.cz, propamatky.info, sternberk.eu