Nostalgické předměty se dnes mění v nečekané poklady a sběratelé jsou ochotni zaplatit ohromující částky za to, co mnozí považují za pouhé relikvie minulosti.

Zdroj: Youtube

Nadčasové kouzlo plechových hraček

Vraťte se v myšlenkách do dob radostných her s kovovými kamarády – plechovými hračkami Kovodružstva Náchod. Tyto stálice dětství, od robustních plechových tatrovek až po rozmarné natahovací berušky, jsou nejen vzpomínkami, ale i cennými artefakty.

Legendární modrá Tatra 138, symbol českého řemesla, má dnes na internetovém trhu cenovku až patnáct tisíc. Hračky, které jsou směsicí nostalgie a uměleckého řemesla, překročily svou původní roli a staly se ikonami kulturního dědictví.

Půvab starožitných panenek

Mezi sběratelskou komunitou zaujímají staré panenky úctyhodné místo. Nejenže vyvolávají nostalgii, ale jsou také ceněny pro své řemeslné zpracování a vzácnost. Zvláště žádané jsou panenky, které byly předávány z generace na generaci a vyráběny ručně ze dřeva, příze, vosku nebo látky. Některé z nich mohou dosahovat cen v řádu desítek tisíc korun.

Literární poklad

Hltali jste dobrodružné příběhy na stránkách časopisu Čtyřlístek? Pokud vlastníte první vydání z roku 1969, můžete proměnit oblíbený časopis z dětství ve sběratelský sen. Vzácný klenot může mít hodnotu až 50 000 korun. To dokazuje, že někdy se předměty našeho mládí mohou stát cennými legendami.

Všeobecná láska k medvídkům

Málokterá hračka evokuje teplo a pohodlí dětství jako plyšoví medvídci, a to je důvod, proč jsou mezi sběrateli tak žádaní. Mezi nejcennější se řadí medvídci vyrobení před druhou světovou válkou. Na jedné aukci se předválečný medvídek vydražil za neuvěřitelných tři a půl milionu korun, což dokazuje, že přitažlivost plyšových společníků nezná mezí.

Moderní klasika

Devadesátá léta přinesla do světa sběratelských předmětů nového soupeře – karty Pokémon. Barevné kartičky zažehly vášně teenagerů po celém světě, přičemž zápal u některých z nich nepolevuje dodnes. Vzácné karty, jako je Charizard z 1. edice, jsou dnes poklady, jejichž hodnota se vyšplhala až na hodnotu kolem 10 milionů korun.

Pokémoni však nejsou v tomto oživení moderních sběratelských předmětů sami. Žádaná jsou také autíčka Hot Wheels, panenky Barbie nebo figurky My Little Pony z 90. let, jejichž ceny se pohybují v řádech stovek tisíc korun.

Než se tedy pustíte do jarního úklidu, prohledejte pečlivě svou půdu či zapadlé krabice. Kdo ví, jaké skryté poklady tam čekají na objevení? Svět hraček nabízí nejen nostalgické vzpomínky, ale i nečekané nálezy, které vás mohou finančně zabezpečit.

Zdroje: blesk.cz, maminka.cz, extra.cz