Od 50. do 90. let 20. století zažili obyvatelé socialistických zemí fascinující cestu různými účesy, které byly často ovlivněny západními trendy. Pojďme se nostalgicky ohlédnout za některými z nejikoničtějších a nejexcentričtějších účesů, které se nosily v období socialismu.

Zdroj: Youtube

Padesátá léta: Éra studené vlny

V 50. letech 20. století byla v módě tzv. studená vlna. Každá žena toužila mít krásně natočené vlasy a k dosažení okouzlujících loken se hojně používaly chemické přípravky. Byla to éra, kterou definovala elegance kudrnatých vlasů, styl, který si oblíbily ženy všech věkových kategorií. V padesátých letech 20. století ženy s radostí experimentovaly se svými vlasy, a to i přes omezené množství dostupných kosmetických přípravků.

Šedesátá léta: Trend dlouhých vlasů

Šedesátá léta znamenala posun k dlouhým, splývavým vlasům. Příroda již nebyla jediným poskytovatelem dlouhých vlasů, protože ženy se obracely k různým příčeskům, aby dosáhly požadovaného vzhledu. Pro některé byly dlouhé vlasy více než jen módní záležitostí; symbolizovaly vzpouru proti stávajícímu režimu. Takzvané "máničky" čelily v socialistickém Československu perzekuci a musely si opatřit potvrzení, aby zdůvodnily volbu účesu (např. od lékaře). Dlouhé vlasy pro ně nebyly jen módním trendem, ale aktem vzdoru.

Osmdesátá léta: Dekáda výstředních stylů

Osmdesátá léta přinesla šílenství módy a účesů. Mladí lidé snášeli účesy inspirované hrnci a ulízanými "drdoly", ale asi nejikoničtějším účesem této éry byl "mullet". Mullet nosili lidé všech věkových kategorií od mužů po ženy a dokonce i děti. Po celém světě se proslavil díky známému hokejistovi Jaromíru Jágrovi. Jedinečný účes se vyznačoval krátkými vlasy po stranách a nahoře, s nimiž kontrastovaly vlasy po ramena nebo ještě delší vzadu.

Devadesátá léta: Vysoké culíky, drdoly a trvalá na pudla

Devadesátá léta pokračovala ve výstředním trendu vysokých culíků připomínajících palmy, pásků přes oči, které nutily člověka mhouřit oči, a trvalých účesů ve stylu pudla. Tyto účesy byly oblíbené zejména mezi dospívajícími dívkami a pozoruhodný byl také účes spletený do tenkých copánků rámujících obličej. Devadesátá léta byla v oblasti účesů dekádou experimentů a individuality.

Zkrášlovací triky éry socialismu

Nedostatek kosmetických výrobků vedl v době socialismu lidi ke kreativním řešením. Tužidla byla vzácností, ale jako náhrada mohlo sloužit pivo. Řídké barvy na vlasy se zahušťovaly moukou. Tyto kutilské kosmetické vychytávky ukazovaly vynalézavost lidí, kteří dokázali z omezených zdrojů vytěžit maximum.

Moderní svoboda projevu

V současné době si užíváme svobody vyjadřovat se prostřednictvím účesů beze strachu z pronásledování nebo potřeby certifikátů. Děti si mohou již od útlého věku vybírat vlastní účesy a teenageři dychtivě sledují nejnovější trendy.

Účesy z dob socialismu nebyly jen o módě, ale odrážely dobu a vyjadřovaly rebelii, kreativitu a vynalézavost. Od elegance padesátých let až po výstřednost let osmdesátých a devadesátých zůstávají tyto účesy nostalgickou připomínkou doby, která se vyznačovala jedinečnými trendy krásy.

Zdroje:
https://www.srdcedomova.eu/socialisticke-ucesy-aneb-kdyz-se-nam-na-hlavach-vlnily-trvale
https://www.extra.cz/9-prisernych-ucesu-z-minuleho-stoleti-ktere-nosili-vasi-rodice
https://www.lifee.cz/trendy/socialisticke-ucesy-trvala-dlouhe-haro-a-znicene-vlasy-vsude-kam-se-podivas_3494.html