Bufety, mléčné bary a automaty byly místem, kde se dalo rychle a za přijatelnou cenu najíst. Bufety umožňovaly lidem vychutnat si ve stoje třeba párek s hořčicí a půllitrem piva. Oblíbené byly také mléčné bary a automaty.

Mléčné bary: Zdravější varianta

V dobách socialismu se těšily velké oblibě mléčné bary. Tyto podniky, zaměřené na děti a mládež, vyzdvihovaly zdravotní přínosy mléka. V barech se ale podávala nejen mléčná jídla, ale i různé pokrmy včetně chlebíčků, smaženek, salátů, pomazánek a dortů. Mléčné bary nevyhledávali pouze mladí lidé, ale také dělníci, kteří si během přestávek vychutnávali polévky a pivo – i když v nekuřáckém prostředí.

Rychlost ve stravování

Jídelní automaty byly bufety na stojáka, který nabízely cenově nejdostupnější a nejrychlejší způsob, jak se najíst. V Československu byl největším a nejznámějším automat Koruna. Mohl se pochlubit širokou nabídkou teplého i studeného občerstvení včetně nápojů a v době socialismu jej denně navštívilo až 18 000 lidí.

Jedním z ikonických prvků automatu Koruna byl výčepní pult, který se proslavil v komedii "Jáchyme, hoď ho do stroje!", kde se hláška „tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?“ stala součástí kulturního lexikonu.

Nelze však opominout ani automat Arbat, který je synonymem socialistického předchůdce dnešního rychlého občerstvení. Právě zde se poprvé objevily hranolky, které byly v té době novinkou a předznamenaly budoucnost rychlého občerstvení.

Nástup západního rychlého občerstvení

Zdroj: Youtube

V socialistické éře se v řeznických jídelnách podávala také vydatná jídla jako ovar, sekaná, vepřové koleno a polévka. V 90. letech 20. století však došlo ke změně, protože se začalo prosazovat západní rychlé občerstvení. Přestože po revoluci přetrvávaly jídelní automaty, příchod společnosti McDonald's v roce 1992 dramaticky změnil prostředí rychlého občerstvení. Přísnější hygienické předpisy dále odsunuly tradiční podniky do propadliště dějin.

Socialistické bufety a automaty byly společenským prostorem, kulturní ikonou a připomínkou skromnějších časů. Vzpomínky na tyto kulinářské relikvie nám připomínají, jak daleko jsme došli a jak se naše kultura stravování neustále vyvíjí.

Zdroje: extra.cz, vikend.hn.cz, magazin.aktualne.cz