Přesto měly dovolené v dobách socialismu své kouzlo a pocit sounáležitosti, na které mnozí nostalgicky vzpomínají.

Domácí destinace

Zdroj: Youtube

V zemích, jako bylo Československo, se kvůli omezením cestování a ekonomickým faktorům jezdilo na dovolenou především do tuzemska. Máchovo jezero se svým borovicemi provoněným vzduchem a absencí komerčních atrakcí bylo hlavní domácí letní destinací. Místa jako Lipno, Špindlerův Mlýn a Český ráj nabízela únik do přírody. Byla ceněna pro své přírodní krásy a pro to, že nabízela odpočinek od ruchu městského života.

Pozoruhodné je, že Praha lákala návštěvníky na své městské novinky včetně jízdy metrem a eskalátorů, které představovaly ostrý kontrast k jinak venkovským nebo přírodním prázdninovým lokalitám.

Kouzlo firemních letovisek

Podnik, ve kterém jste vy nebo vaši rodiče pracovali, mohl významně ovlivnit místa vaší dovolené. Mnoho firem mělo vlastní rekreační střediska, zejména v okolí jezer a na horách. ROH (Revoluční odborové hnutí) umožňovalo přístup na některá z nejlepších míst, obvykle jako odměnu za službu. Systém vytvářel mezi lidmi závist. Mezi nejžádanější lokality patřila horská střediska ve slovenských Vysokých Tatrách či vyhledávané chaty v Krkonoších.

Sociálně-ekonomický kontext cestování

Cestování za socialismu nebylo bez problémů. Omezená dovolená spolu s relativně vysokými náklady na cestování znamenaly, že rekreace byla pro mnohé luxusem. Oblíbenou a ekonomickou alternativou bylo kempování, které odráželo širší trend maximálního využití dostupných možností.

Vzdálený sen

Mezinárodní cestování bylo složitou záležitostí, přísně regulovanou a omezenou na několik málo destinací v rámci socialistického bloku. Země jako východní Německo, Polsko, Maďarsko a Bulharsko byly dostupné, ale cesty na Západ byly zatíženy byrokratickými překážkami, takže pro běžného občana byly vzdáleným snem.

Dědictví socialistického cestování

Cestovní prostředí socialistické éry bylo utvářeno kombinací politických, ekonomických a sociálních faktorů. Lidé se proto často zaměřovali na objevování domácích krás a radovali se z maličkostí. Ačkoli dnešní možnosti cestování jsou značně odlišné, vzpomínky na dovolenou strávenou u jezera, v horách nebo poznáváním historických měst v době socialismu zůstávají pro mnohé, kteří tuto dobu zažili, cennou součástí kolektivní paměti.

Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz