Říjen roku 2005 se nesmazatelně zapsal nejen do kroniky slovenského Popradu. Při stavbě průmyslového parku v Matejovcích bagrista nečekaně objevil historický poklad, který se stal významným přínosem pro evropskou archeologii.
V hloubce pěti metrů pod zemí narazil na dřevěnou konstrukci. Nejdříve se bagrista domníval, že našel válečný bunkr. Jak se ale ukázalo, šlo o hrobku germánského knížete z období na přelomu 4. a 5. století, která je díky své výjimečné zachovalosti považována za jedinečný objev evropského významu.
Vzácné nálezy
Hrobka takzvaného „slovenského Tutanchamona“ byla tvořena dřevěnou srubovou komorou, která obsahovala dřevěný sarkofág. Uvnitř archeologové objevili zbytky koženého a textilního oblečení, keramické nádoby s pozůstatky vepřové šunky a každodenní předměty uložené v kazetě z lýka. A právě objevené artefakty činí objev naprosto jedinečným. Běžně totiž podobné materiály archeologové nenacházejí, protože časem dojde k jejich rozpadu či rozkladu.
I přesto, že byla hrobka v minulosti vykradena, zůstaly v ní ozdobné i užitkové předměty z bronzu, stříbra a zlata. Mezi nejzajímavější nálezy patří přívěsek z mince římského císaře Valense z roku 375 n. l. Hrob vydal i dobovou deskovou hru s kameny, nástroje na manikúru, pedikúru či čištění uší.
Nález poskytl cenné informace o pohřebních zvyklostech a materiální kultuře germánských elit na konci antického období.
Konzervace a výzkum
Po objevu byla hrobka podrobena důkladnému archeologickému výzkumu, který byl rozdělen do dvou etap: od srpna do října 2005 a od července do listopadu 2006. Na výzkumu spolupracovali odborníci z Podtatranského muzea v Popradu, Archeologického ústavu Slovenské akademie věd a dalších institucí z Německa, Dánska, Belgie, USA, České republiky a Maďarska.
Konzervace dřevěných částí hrobky se uskutečnila v německém Schleswigu, kde byly artefakty pečlivě ošetřeny a zdokumentovány.
Po letech výzkumu a konzervace byla hrobka v květnu 2023 zpřístupněna veřejnosti v Podtatranském muzeu v Popradu. Expozice s názvem "Knieža z Popradu a jeho hrobka" představuje nejen samotnou hrobku, ale i kontext doby, ve které kníže žil. Návštěvníci mohou vidět originální artefakty, dokumentaci z dlouhé rekonstrukce a další interaktivní prezentace, které přibližují život pod Tatrami na konci 4. století.
Evropská historie
Popradský nález je považován za nejvýznamnější objev v dějinách Slovenska a jeden z nejcennějších archeologických objevů v Evropě za poslední desítky let. Podle odborníků bude mít objev zásadní význam nejen pro slovenské dějiny, ale i pro celou střední Evropu, a zároveň představuje impuls k dalšímu studiu antické literatury.
"Objev je pro mě životním úspěchem. Specializuji se na období římské říše na severním Slovensku a musím říct, že nález je vrcholem mé kariéry. Je to moje osobní Trója,“ prohlásil archeolog Podtatranského muzea Peter Roth.
Zdroje: muzeumpp.sk, archeol.sav.sk, zenskyweb.sk
částečně vytvořeno AI