Historie Šlechtovy restaurace sahá až do konce 17. století, kdy ji hrabě Kryštof František Vratislav z Mitrovic postavil pro rakouského císaře Leopolda I. Budova, původně navržená jako lovecký zámeček, byla příkladem raně barokní architektury. Ačkoli se původní architektonické plány nedochovaly, soudobé zprávy naznačují, že byla navržena pro volnočasové aktivity feudální elity a sloužila jako velkolepé místo pro zábavu a odpočinek.
Proměny v průběhu staletí
Během své existence prošla Šlechtovka mnoha úpravami. V první polovině 18. století došlo při přeměně loveckého revíru na vojenský tábor ke značnému poškození stavby. Následně byla již ohrožená budova znovu využita jako sklad obilí a sena.
Zásadní zlom nastal po roce 1855, kdy budova prošla radikální rekonstrukcí, při níž byly odstraněny raně barokní prvky a otevřely se dveře široké veřejnosti. V roce 1882 si budovu pronajal podnikatel Václav Šlechta, který ji přeměnil na oblíbenou restauraci, které se díky němu začalo říkat Šlechtovka. Tato éra znamenala vzestup budovy jako oblíbeného místa setkávání Pražanů, kde se konaly rodinné výlety, kulturní akce a různé společenské aktivity.
Velkolepá budova v troskách
V polovině 20. století nastalo pro Šlechtovku období úpadku. V 50. letech 20. století byla noblesní restaurace přeměněna na pivnici, což vedlo k jejímu úpadku. Budova utrpěla dva významné požáry a byla těžce postižena povodní v Praze v roce 2002, takže se ocitla v havarijním stavu.
V roce 2017 byl zahájen dlouho očekávaný projekt rekonstrukce, jehož cílem je navrátit Šlechtovce její zašlou slávu. Finanční potíže však práce v roce 2020 zastavily a projekt zůstal nedokončen. Nedávno pražští radní vyčlenili dalších 200 milionů korun, aby byla obnova dokončena do roku 2026.
Místo historického významu
Šlechtovka byla během své bohaté historie svědkem mnoha důležitých událostí a oblíbeným místem mnoha významných osobností. V roce 1792 se zde konaly korunovační slavnosti císaře Františka II. Své sedmdesáté narozeniny zde oslavil uznávaný historik František Palacký a častým návštěvníkem byl i první československý prezident T. G. Masaryk.
Zdroje: forbes.cz, praguecityline.cz, cs.wikipedia.org