Sebastian Aringer, 65letý penzista z Höhenbergu poblíž Aschau v Chiemgau, se už 18 let věnuje hledání archeologických pokladů. Detektorem kovů neúnavně prozkoumává pole v okolí svého domova. Jeho úsilí už přineslo své ovoce. Podařilo se mu najít výjimečné nálezy, které výrazně přispěly k odhalení historie zdejšího regionu.
Jedním z jeho prvních zásadních objevů byla římská kolínkovitá spona pocházející z 2. století n. l. Tento nález v něm probudil hluboký zájem o archeologii a inspiroval ho k důkladnějšímu průzkumu. Při dalším bádání objevil pohřebiště z pozdní doby bronzové, datované do let 1200 až 750 př. n. l., které mu poskytlo cenné informace o tehdejších pohřebních zvyklostech a každodenním životě lidí.
Zlatý poklad z Brunnsteinkopfu
V roce 2015 Aringer objevil něco skutečně výjimečného: „zlatý poklad z Brunnsteinkopfu“. V náročném horském terénu ve výšce přibližně 1200 metrů nad mořem narazil na zlatý úlomek, který zpočátku působil jako obyčejný pomačkaný kousek zlatého plechu. Po podrobném zkoumání však zjistil, že jde o vzácný artefakt z doby bronzové.
V letech 2016 a 2017 odborníci z Mnichovské státní archeologické sbírky místo prozkoumali a objevili více než 1000 zlatých nití a zdobených zlatých destiček. Podle archeologů jde o pozůstatky zlatem protkaného oděvu či obřadního roucha z doby bronzové, které je určitě starší než 3000 let. Unikátní nález je považován za největší svého druhu v Bavorsku.
Objev římských úkrytových jeskyní
Aringer v oblasti Brunnsteinu našel kromě bronzových artefaktů také dvě římské únikové jeskyně z období let 235 až 255 n. l. Zřejmě sloužily jako útočiště pro římské obyvatelstvo během germánských vpádů. Tento objev přináší nové informace o obranných strategiích a každodenním životě lidí v pozdní římské éře.
Založení muzea nálezů v Höhenbergu
Vzhledem k velkému množství nálezů se Aringer rozhodl zřídit na svém statku vlastní muzeum. V Muzeu nálezů Höhenberg je uložena sbírka více než 1000 artefaktů z doby bronzové až do novověku. Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnout urnové hroby z doby bronzové, římské artefakty a středověké nálezy.
Uznání odborníků
Aringerovo nasazení a pečlivá dokumentace nálezů mu vynesly uznání mezi archeologickými odborníky. Dr. Werner Zanier z Akademie věd v Mnichově ocenil jeho práci a zdůraznil, že Aringerovy nálezy poskytují reprezentativní obraz dějin osídlení od roku 1500 př. n. l. do přibližně roku 300 n. l. Také profesor Dr. Siegmar von Schnurbein, bývalý ředitel Římsko-germánské komise, ocenil Aringerův přínos k výzkumu regionální historie.
Zdroje: androidkosmos.de, headtopics.com, focus.de
částečně vytvořeno AI