Historicky významný den byl Sověty, kteří utrpěli ohromující ztráty přesahující 26 milionů životů, nazván Velkou vlasteneckou válkou.
Bezprostřední oslavy
Zpráva o kapitulaci Německa se setkala s řadou oslav po celé Evropě, žádná však nebyla tak bouřlivá jako ta v Sovětského svazu. Z historického hlediska přišlo oznámení o kapitulaci Německa nečekaně pozdě v noci, přesto to sovětský lid neodradilo od oslav. Zprávy uvádějí, že v časných ranních hodinách 9. května vyšli občané, mnozí ještě v pyžamech, do ulic a spontánně propukli v jásot. Oslava, živená úlevou a národní hrdostí, se vyznačovala značnou spotřebou vodky, alkoholu, který je synonymem ruského kulturního a společenského života.
Bujaré veselí trvalo neuvěřitelných 22 hodin, během nichž sovětští občané vyčerpali zásoby vodky v celé zemi. Rozsáhlá konzumace vedla k ikonickému okamžiku sovětských dějin – následujícího dne vodka v zemi oficiálně došla.
Základní prvek sovětské válečné strategie
Pochopení ústřední role vodky v této oslavě vyžaduje pohled na její roli v sovětské ekonomice a válečném úsilí. Výroba vodky nebyla pouhým kulturním požitkem, ale kritickou součástí sovětské hospodářské strategie. Navzdory drsné realitě válečného nedostatku, kdy bylo zoufale zapotřebí obilí a brambor na výrobu potravin, sovětská vláda upřednostňovala výrobu vodky. Rozhodnutí bylo vedeno ekonomickou nutností; prodej vodky zajišťoval významnou část státních příjmů.
Historik Walter Moss upozorňuje na paradoxní politiku Stalina, který prosazoval rozšíření výroby vodky i během hladomoru na počátku 30. let. Stalinovo zdůvodnění se prolínalo s finančními potřebami státu; příjmy z vodky tvořily v tomto období asi pětinu státních příjmů. I když se tedy země potýkala s vážným nedostatkem potravin, byly vyčleněny prostředky na zajištění pokračování výroby vodky, což podtrhovalo její ekonomický a strategický význam.
Vodka na frontě
Význam vodky přesahoval rámec hospodářství; hrála zásadní roli v životě vojáků i civilistů. Vojsko ji přidělovalo vojákům na tzv. komisařský příděl, tedy asi 100 gramů vodky denně. Alkohol sloužil nejen jako podpora morálky, ale byl také považován za nezbytnou součást zásobování vojáků, kteří snášeli krutosti války.
Role vodky v sovětské společnosti během druhé světové války byla mnohostranná a sloužila jako kulturní symbol oslav a kritická součást válečné strategie.
Zdroje: warhistoryonline.com, mentalfloss.com, ranker.com